•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

انتقال مهدی کوخیان,فعال مدنی به بند عمومی زندان مرکزی مراغه

0
1155

مهدی کوخیان, فعال مدنی و تلگرامی محبوس در زندان مرکزی مراغه, اهل شهرستان ملکان, که روز گذشته در پی بروز درگیری با دادستان این شهر که به جهت بازدید به این زندان مراجعه کرده بود و در ادامه منجر به ضرب و شتم این زندانی سیاسی از سوی یکی از زندانیان محبوس در این زندان شده بود و به قرنطینه زندان منتقل شده بود روز جاری به بند عمومی این زندان بازگردانده شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۱۲ تیرماه ۱۳۹۸, مهدی کوخیان, فعال مدنی و تلگرامی محبوس در زندان مراغه که در پی بروز درگیری لفظی وی با دادستان شهرستان ملکان که برای بازدید این زندان مراجعه کرده بود و در ادامه این درگیری لفظی منجر به ضرب و شتم مهدی کوخیان از سوی یکی از زندانیان بنام “توتونچی” شده بود و به قرنطینه زندان منتقل شده بود پس از گذشت ۱ روز به بند عمومی زندان مراغه بازگردانده شد. این فعال مدنی در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۱۸ ماهه خود از بابت پرونده ای که مربوط به سال ۱۳۹۵ می باشد در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود می باشد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ در حالی مهدی کوخیان روز گذشته به بند قرنطینه این زندان منتقل شد که پس از بازدید “مهدی علیمرادی”  دادستان شهرستان ملکان از زندان, در پی ضرب و شتم توسط یک زندانی دیگر با اتهامات مرتبط با مواد مخدر به نام “توتونچی” به شدت آسیب دید. این اتفاق پس از بازدید مهدی علیمرادی، دادستان ملکان و درگیری لفظی مهدی کوخیان با وی رخ داد. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ فردی که مهدی کوخیان توسط وی مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود  در جریان درگیری و ضرب و شتم این زندانی سیاسی به مهدی کوخیان گفته بود که رئیس زندان مراغه از ۱۵۰ تن از زندانیان محبوس با اتهامات مرتبط با مواد مخدر امضا گرفته که وی آرامش این زندانیان را به هم زده است. همچنین رئیس زندان، مهدی کوخیان را تهدید کرده و به وی گفته است که با پایان مدت محکومیت هم آزاد نخواهی شد و حداقل ۶ ماه دیگر به مدت حبس ات اضافه می‌شود تا یاد بگیری دیگر با سلمان خدادادی درگیر نشی. 

بازداشت مهدی کوخیان در تاریخ ۱۹ فروردین ۱۳۹۸, مرتبط با دخالت سلمان خدادادی، نماینده مردم ملکان در مجلس که در سال ۱۳۹۷در پرونده مرگ مشکوک “زهرا نویدپور” خبرساز شده بود صورت گرفته است ولی هنوز به طور قطع مشخص نیست چه داستانی پشت این بازداشت نهفته است و خانواده این فعال مدنی هنوز از دلایل بازداشت وی اطلاعی ندارند.

لازم به توضیح است که مهدی کوخیان که پیشتر چندین بار توسط سلمان خدادادی، نماینده ملکان در مجلس تهدید شده بود، روز دوشنبه مورخ ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای اداره اطلاعات این شهر بشدت مورد ضرب و شتم قرار گفته بود بطوریکه وی از ناحیه سر زخمی شده بود سپس بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده است.

مهدی کوخیان در تاریخ ۲۰ فروردین‌ماه سالجاری توسط نیروهای اداره اطلاعات شهرستان ملکان بازداشت شده بود و یک روز پس از بازداشت طی تماس کوتاهی با خانواده از اعتصاب غذای خود خبر داده بود.

در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۳۹۸, مهدی کوخیان، فعال مدنی و مدیر کانال تلگرامی “شهر خبر ملکان” پس از انتقال از بازداشتگاه اداره اطلاعات ملکان به زندان مرکزی مراغه به اعتصاب خود پایان داده بود. 

این فعال مدنی در دی ماه سال ۱۳۹۵ با شکایت “فرهاد نریمانپور”، شهردار و “پیمان محمدپور” دادستان وقت شهرستان ملکان توسط پلیس فتای مراغه در شهر محل سکونت خود در شهرستان ملکان بازداشت شده بود.

مهدی کوخیان, از همان روز بازداشت در بازداشتگاه اطلاعات نیروی انتظامی دست به اعتصاب غذا زده بود و سپس در تداوم اعتصاب غذای خشک به زندان شهرستان مراغه منتقل شد. او در زندان نیز در واکنش به بازداشت غیرقانونی خود با دوختن لب‌هایش دست به اعتراض زد. مدت ۲۸ روز را با همین وضعیت در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران تبریز تحت بازجویی دوباره بسر برد. وی نهایتا در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.

مهدی کوخیان, سرانجام در اسفندماه ۱۳۹۶ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب مراغه به ریاست مهدی داورنیا از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع سازمان ها، گروه ها و شبکه های مخالف نظام” به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله مواردی است که در ماده ۲ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ میباشد که بر تضمین حقوق طرفین تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.