•                  
پنج شنبه , ۰۶ آبان , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 28

جلسه بازپرسی اصغر امیرزادگان, فعال صنفی ساکن فیروزآباد برگزار شد

0
669

امروز یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸, جلسه بازپرسی اصغر امیرزادگان, فعال صنفی فرهنگیان ساکن فیروزآباد استان فارس از سوی دادستانی عمومی و انقلاب شیراز برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, اصغر امیرزادگان, فعال صنفی فرهنگیان ساکن فیروزآباد استان فارس که پیش تر در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه سالجاری جهت برگزاری جلسه بازپرسی از بابت اتهامات تبلیغ علیه نظام و نشراکاذیب احضار شده بود, امروز یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ پس از حضور در محل دادستانی عمومی و انقلاب فیروزآباد شیراز از سوی دادستان پیرامون اتهامات منتسبه مورد بازپرسی قرار گرفت. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت, اصغر امیرزادگان طبق ابلاغیه ای که دریافت کرده بود امروز یکشنبه ۸ اردیبهشت ماه راس ساعت مقرر در محل دادستانی حضور پیدا کرد و  ساعت یک بعدظهر جلسه بازپرسی در اتاق دادستان آغاز شد. 

این منبع مطلع در ادامه گفت, پس از حضور این فعال صنفی در اتاق دادستان, از وی خواسته شد چنانچه پیرامون دو اتهام منتسبه یعنی “تبلیغ علیه نظام” و “نشر اکاذیب” دفاعیه ای دارد آن را در جلسه بازپرسی بیان کند. آقای امیرزادگان در دفاعیه خود هر دو اتهام منتسبه را بر خود مردود دانست چرا که فعالیتهای وی صرفا صنفی بوده و چون همراه با کنشهای عملی و میدانی بوده ارگانهای قضائی و امنیتی اقدام به اتهام زنی بر این فعال صنفی کردند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ از جمله مورادی که در طی جلسه دادرسی جلوه داشت تلاش دادستان فیروزآباد مبنی بر اتهام زنی به هر شکل ممکن بر این فعال صنفی و نشان دادن جنبه اتهامی بر فعالیتهای صنفی مسالمت آمیز “اصغر امیرزادگان” بود. حتی در قسمتی از جلسه از سوی دادستان که مسئول رسیدگی به پرونده بود اتهام “توهین به مقامات” که پیش تر در موارد اتهامی این فعال صنفی نبوده نیز بیان شد که دفاعیه ایراد شده از سوی “اصغر امیرزادگان” بر این نکته بود که منظور وی آنچه که آن مقام قضائی برداشت کرده نبوده است بلکه روی سخن وی با ناقضین حقوق شهروندی فرهنگیان و اختلاس گران بوده است. در پایان جلسه نیز از این فعال صنفی خواسته شد تا فعالیتهای اعتراضی خود را متوقف کند که جواب این فعال صنفی دستیابی به حقوق شهروندی خود و تلاش در جهت احقاق حق خود و سایر فرهنگیان ایران بوده است. 

اصغر امیرزادگان, پیش از این نیز  در تاریخ ۳۱ فروردین ماه سالجاری با دریافت ابلاغیه ای که با شکایت دادستانی از وی با اتهامات “نشر اکاذیب با مصداق حمایت از معلمان بازداشت‌شده در فضای مجازی” و “تبلیغ علیه نظام” به دادستانی عمومی و انقلاب فیروزآباد شیراز احضار شده بود. 

این فعال صنفی در تاریخ ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۸ به اداره اطلاعات نیروی انتظامی فیروزآباد مراجعه کرد و سپس  از آنجا به دادستانی این شهر منتقل شده بود. دادستان در جلسه دادرسی اظهارات آقای امیرزادگانی در مورد سرنوشت حاکمان ناعادل را مصداق اتهام “تبلیغ علیه نظام”  و همچنین حمایت این فعال صنفی از کمپینی که در حمایت از محمد حبیبی فعال صنفی در فضای مجازی با عنوان «من محمد حبیبی هستم»  را مصداق اتهام “نشر اکاذیب با مصداق حمایت از معلمان بازداشت شده در اینترنت” عنوان کرده بود و پس از تفهیم اتهامات با دستور بازداشت این فعال صنفی را بازداشت و سپس تحت الحفظ به همراه ماموران انتظامی به  زندان فیروزآباد شیراز منتقل شده بود که با توجه به پیگیریهای صورت گرفته از طرف همکاران فرهنگی و خانواده وی, این فعال صنفی روز یکشنبه مورخ یکم اردیبهشت ماه با تودیع قرار کفالت آزاد شد. 

این فعال صنفی پیش تر در تاریخ ۲۴ مهر ماه سال ۱۳۹۷به اتهام  ارسال عکس و ویدئو به رسانه‌های خارج از کشور به مدت دو روز بازداشت شده بود. وی با رد این اتهامات و با تودیع قرار کفالت به مبلغ ۳۰ میلیون تومان بصورت موقت آزاد شد و سپس قرار منع تعقیب وی از سوی دادسرای عمومی و انقلاب فیروزآباد صادر شده بود. اما با شکایت دادستانی این پرونده به جریان افتاده است. گفتنی است که آقای امیرزادگانی پیشتر نیز توسط اطلاعات سپاه و حراست آموزش پرورش فیروزآباد احضار شده است.

فعالان و تشکل‌های حقوق صنفی معلمان بارها با انتشار بیانیه‌ها و یا برگزاری تجمع‌های مسالمت آمیز در تهران و شهرهای دیگر، از سیاست‌های دولت‌های جمهوری اسلامی ایران در قبال آموزش و پرورش و فرهنگیان انتقاد کرده‌اند که گاه این اعتراضات با سرکوب و بازداشت مواجه شده است.

فرهنگیان ایران طی سه دوره در سال ۱۳۹۷ در راستای خواسته های به حق صنفی خود طی روزهای ۲۲ و ۲۳ مهر ماه و همچنین در تاریخهای ۲۲و۲۳آبان ماه در استان‌های “کرمان، لرستان، خوزستان، کرمانشاه، اصفهان، کردستان، البرز، همدان، فارس، زنجان، قم، مازندران، تهران، خراسان شمالی، ایلام، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، گیلان و هرمزگان” دست به تحصن زده و ضمن خودداری از حضور در کلاس‌های درس خواستار برآورده شدن مطالبات صنفی خود شده بودند.

همچنین دور سوم تحصن سراسری اعتراضی فرهنگیان در سراسر کشور که در روزهای دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم اسفند ۱۳۹۷ و با توجه به فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران آغاز شده بود با هدف رفع تمام موانع قانونی برای فعالیت آزاد تشکلهای صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته ایران به عنوان مطالبات اصلی آنها برگزار شد.

سرکوب فعالان صنفی در راستای سرکوب آزادی بیان و ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ قسمت دوم از میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: