•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

مرگ یک زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه!

0
1082

حقوق بشر در ایران – اشکان مهریوش, زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه از بابت اتهام حمل و نگهداری موادمخدر در پی عدم رسدگی پزشکی و نبود امکانات درمانی در این زندان جان خود را از دست داد. 

به گزارش حقوق بش در ایران, روز دوشنبه ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸, اشکان مهریوش, زندانی متهم به جرائم مربط به مواد مخدر, محبوس در بند ۱۵ زندان مرکزی ارومیه, به دلیل عدم رسیدگی پزشکی در این زندان جان باخت. دلیل فوت این زندانی ایست قلبی و خراب بودن دستگاه شوک الکتریکی قلب مستقر در بهداری این زندان بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ اشکان مهریوش, که به اتهام مربوط به موادمخدر در بند ۱۵ زندان مرکزی ارومیه در حال تحمل حبس بود در چی ایست قلبی سریعا به بهداری این زندان منتقل شد ولی به دلیل خراب بودن “دستگاه شوک الکتریکی قلب” در بهداری زندان و احیای وی میسر نشد و این زندانی جان باخت. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ در پی فوت اشکان مهریوش, در گزارشی که از سوی مسئولان زندان مرکزی ارومیه جهت ارائه به مسئولان بالا دست تنظیم شده دلیل مرگ وی را “مصرف بیش از حد موادمخدر” ذکر کردند که همین امر زمینه اعتراض افسر نگهبان یکی از بندهای این زندان را در پی داشت و به مسئولان گفت؛ “چرا قصوری که از سوی زندان صورت گرفته را گردن زندانی می اندازید”؟

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ از روزی که اشکان مهریوش جان باخت, مسئول بازرسی اداره کل زندان‌های استان آذربایجان غربی به همراه مسئول حفاظت و رئیس بهداشت اداره کل به زندان مرکزی ارومیه رفته و در مورد دلیل مرگ وی تحقیق کردند!

در این بازرسی، علی شیخلو، رئیس شعبه دوم، قاضی چابک، رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب و قاضی پرونده اشکان مهریوش نیز حضور داشتند.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

محرومیت افراد از دسترسی به خدمات پزشکی و از سوی دیگر نبود امکانات پزشکی کافی در بهداری زندانهای ایران در بسیاری از مواقع زمینه ساز بروز فاجعه های انسانی از این دست را رقم زده. از سوی دسگر نبود تخصص و عدم تخصیص بودجه های لازم برای تامین امکانات خرید و تجیزات پزشکی و استقرار در بهداری زندانها مشکلی دیگر است که جملگی زیر سایه سوء مدیریت از سوی مسئولان قضائی حکومت جمهوری اسلامی ناشی شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.