•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

عطالله ظفر, شهروند بهائی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

0
866

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “عطاالله ظفر”،شهروند بهائی ساکن تهران که چندی پیش پس از تفتیش منزلش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۸, “عطالله ظفر”, شهرند بهائی ساکن تهران که پیش از این در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزلش توسط ماموران بازداشت و به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود با توجه به اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. در تاریخ ۵ مهر ماه سالجاری ماموران وزارت اطلاعات در عملیاتی بطور هماهنگ با یورش به منازل مسکونی تنی چند از شهروندان بهائی  ساکن تهران و کرج اقدام به تفتیش منازل این شهروندان کردند و در این میان عطالله ظفر و عباس طائف, دو تن از شهروندان بهائی را بازداشت کرده بودند. 

بنقل از یک منبع نزدیک به “عطالله ظفر” در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت؛ عطاالله ظفر شهروند بهائی ساکن تهران که در مورخه ۵ مهر ماه سالجاری توسط وزارت اطلاعات در منزل شخصی خودش بازداشت شده بود پس طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده در ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه تا زمان برگزاری دادگاه از زندان اوین آزاد شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ “عطاالله ظفر”,  به دلیل ابتلا به بیماری قلبی در طی دورانی که در بازداشت وزارت اطلاعات بسر می بردند و با توجه به استرس خانواده این شهرند بهائی و پیگیریهای مستمری که انجام دادند موفق شدند با نظر مثبت مراجع قضائی قرار بازداشت وی را به قرار وثیقه تبدیل کنند و پس از تودیع مبلغ وثیقه این شهروند بهائی روز چهارشنبه هفت گذشته آزاد شد. 

لازم به ذکر است پیش از این و در تاریخ ۵ مهر ماه ۱۳۹۸, منازل ۵ شهروند بهائی بنامهای “ولی الله قدمیان”, “بهروز اسدالله زاده” که یادداشتها و دست نوشته های این شهروند بهائی و یک شهروند بهائی دیگر با نام خانوادگی “ عطالله ظفر”, که این شهروند بهائی پس از تفتیش منزلش توسط ماموران امنیتی بازداشت شد به همراه منازل مسکونی ۲ شهروند بهائی دیگر توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفت و ماموران امنیتی که لباس شخصی برتن داشتند برخی لوازم شخصی از منازل این شهروندان بهائی را ضبط کردند. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

همچنین بازداشت خودسرانه و عدم  امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعالیت بهائیان در ایرانمحرومیت از تحصیل بهائیان در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان در ایرانمدیران جامعه بهائیان ایراننقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بهاییان در ایراننقض حقوق بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیاننقض حقوق شهروندی بهائیان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان در ایرانکاسبی بهائیان در ایرانکسب و کار بهائیان در ایرانآزار بهائیان در ایراناقلیت بهائیبند 209 زندان اوینبند۲۰۹ زندان اوینبهاییبهاییانبهاییان ایرانبهاییان در ایرانبهائیبهائیانبهائیان ایر انبهائیان ایرانبهائیان تهرانبهائیان در ایرانبهائیان در تهرانبازجوییبازجوئیبازداشت بهائیان در ایرانتودیع قرار وثیقهتبعیض علیه بهائیان ایرانجامعه بهایی ایرانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان امریکاجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانحقوق بهاییان ایرانحقوق بهائیان در ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق شهروندی بهاییان در ایرانحقوق شهروندی بهائیان در ایرانسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهائیانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب جامعه بهائیسرکوب جامعه بهائی ایرانسرکوب جامعه بهائی در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی در ایرانشهروند بهاییشهروند بهائیشهروندان بهائیشهروندان بهائی در ایرانشهروندبهاییشهروندبهائی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: