•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

انتقال آتنا دائمی, زندانی سیاسی به مکانی نامشخص

0
572

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “آتنا دائمی”, زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین که به همراه ۷ تن دیگر از زندانیان سیاسی محبوس در این بند دست به تحصن اعتراضی در مقابل دفتر رئیس اندرزگاه زنان زندان اوین زده بودند پس از خروج از بند زنان به مکان نامعلومی منتقل شد. خانواده این زندانی سیاسی اعلام کردند که “آتنا دائمی” به سلول انفرادی منتقل شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, طی روزها اخیر, “آتنا دائمی”, فعال مدنی محبوس در بند زنان زندان اوین که به همراه “نرگس محمدی”, “یاسمن آریانی”, “صبا کردافشاری” و “منیره عربشاهی”, “مژگان کشاورز”, “سهیلا حجاب”, “سمانه نوروزمرادی”, هفت تن از زندانیان بند زنان زندان اوین در اعتراض به گسترش مشکلات اقتصادی, بی توجهی به رفع مشکلات شهروندان آسیب دیده در اثر بلایای طبیعی, سرکوب گسترده شهروندان در تجمعات اعتراضی اواخر آبان ماه سالجاری در تحصن اعتراضی در مقابل دفتر رئیس بند زنان زندان اوین تحصن کرده بودند پس از خروج از بند زنان زندان اوین به مکان نامعلومی منتقل شده است و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.  با توجه به اعلام خانواده این زندانی سیاسی وی به سلول انفرادی منتقل شده است. 

براساس این گزارش؛”حسین دائمی”, پدر “آتنا دائمی”, با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام این خبر نوشت؛ “خبرهایی رسیده که دخترم رو به انفرادی منتقل کردن، شرایط آتنا خطرناکه و پزشک آتنا درخواست بستری فوری اورژانسی داده، دخترم رو به جای بیمارستان به انفرادی بردند. مسئولیت جان آتنای من با رئیس زندان است یعنی کسانیکه دستور انتقال به انفرادی برای دخترم را صادر کرده. 

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۱۴ شهریور ماه ۱۳۹۸, آتنا دائمی, فعال حقوق کودک و زندانی سیاسی از بابت اتهام”توهین به رهبری” به تحمل ۲ سال و ۱ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” هم به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری توسط دادگاه بدوی محکوم شده بود که حکم صادره توسط دادگاه بدوی عینا به تائید شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران رسید و این فعال حقوق کودک و زندانی سیاسی به تحمل ۳ سال و ۷ ماه حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروهها محکوم شد. در صورت اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی این مدت به برای هر یک از متهمان به ۲ سال و ۱ ماه حبس کاهش پیدا خواهد کرد.

 حکم صادره بر علیه “آتنا دائمی” با استناد به ماده ۴۵۰ از قانون آئین دادرسی کیفری که بر عدم ضرورت تشکیل جلسه تجدید نظر با حضور متهم و وکیل مدافع متهم در جلسه دادگاه تجدید نظر صادر و به این زندانی سیاسی ابلاغ شد. بر اساس حکم صادره با اعمال ماده ۱۳۴ مدت ۲ سال و ۱ ماه از این حبس برای هر یک از آنها قابل اجرا خواهد بود.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات “آتنا دائمی”در مرحله بدوی, در تاریخ ۲۸ خردادماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست “ایمان افشاری” از بابت اتهامات “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” با حضور “عباس امیری” وکیل مدافع آتنا دائمی و همچنین ” “امیر رئیسیان” وکیل مدافع گلرخ ابراهیمی ایرائی برگزار شده بود. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۵ خرداد ماه ۱۳۹۸ با انتشار نامه ای سرگشاده از آتنا دائمی که نسخه ای از آن در اختیار حقوق بشر در ایران جهت انتشار قرار گفته بود در آن نامه آتنا دائمی نسبت به این احضارها و پرونده‌سازی‌ها واکنش نشان داده و به تشریح مشکلاتی که به بهانه‌های واهی از طریق مسئولین زندان و مقامات قضایی به همراه گلرخ ابراهیمی ایرایی و دیگر هم بندیان خود متحمل شده است پرداخته بود.

لازم به یادآوری است، آتنا دائمی، در تاریخ ۲۹ مهرماه ۱۳۹۳, توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی و ارجاع پرونده به دادگاه و پس از آغاز روند دادرسی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری به دلیل فعالیت های مدنی خود محکوم شد. این زندانی از آذرماه سال ۱۳۹۵ دوره محکومیت خود را آغاز کرده و هم اکنون در زندان اوین تحمل حبس می کند.

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند و از سوی دیگر پرونده سازیهای پی در پی برای آنها از جمله مواردی است که مستند و مشهود است.  اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: