•                  
سه شنبه , ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 16

بازداشت کامبیز نورزاده, فعال مدنی ساکن تهران توسط نیروهای امنیتی

0
814

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, با توجه به فرارسیدن تاریخ ۵ دی ماه و برگزاری مراسم چهلم جان باختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, در بهشت سکینه, واقع کمالشهر کرج, در پی یورش ماموران امنیتی به این مراسم, “کامبیز نورزاده”, فعال مدنی ساکن تهران بازداشت و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۵ دی ماه ۱۳۹۸, “کامبیز نورزاده”, فعال مدنی ساکن تهران, در جریان برگزاری مراسم چهلمین روز جان باختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, که در اعتراض به افزایش قیمت بنزین برگزار شده بود و در پی آن تعداد بسیاری از شهروندان معترض جان خود را از دست داده بودند در پی یورش ماموران امنیتی حاضر در بهشت سکینه واقع در کمالشهر کرج بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. بازداشت این فعال مدنی در حالی صورت گرفت که وی از بابت پرونده ای دیگر با حکم قطعی ۲ سال حبس تعزیری مواجه شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “کامبیز نورزاده”, از فعالان مدنی اهل گیلان و ساکن تهران که در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۸, برای شرکت در مراسم چهلمین روز در گذشتگان تجمع اعتراضی آبان ماه سالجاری به “بهشت سکینه”, واقع در کمالشهر کرج رفته بود در در جریان خواندن سرود “ای ایران”, از سوی جمعی از حاضران در مراسم ختم, با یورش ناگهانی ماموران امنیتی بازداشت شد و خانواده و نزدیکان وی نگران وضعیت وی هستند. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ این فعال مدنی پیش از این و در سالهای قبل از بابت اتهام “توهین مقدسات” توسط دادگاه انقلاب به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم عینا توسط دادگاه تجدید نظر مورد تائید قرار گرفته بود.

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ با توجه پیگیریهای مستمر از سوی خانواده این فعال مدنی تا این لحظه مشخص شده که “کامبیز نورزاده”, توسط چه ارگانی بازداشت و در کدام بازداشتگاه نگهداری می شود. 

در توضیحاتی بیشتر پیرامون این دور از تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل و گزارشهای میدانی که از طریق فعالان مدنی شهرستان شهریار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفت در جریان این تجمعات اعتراضی از تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸, در شهرستان شهریار و شهرک های حومه این شهرستان بیش از ۱۰۰ نفر از  در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیار از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرستان شهریار و شهرکهای حومه آن برای حقوق بشر در ایران ارسال شده است. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

 پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, اعضای ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعال مدنیفعالان مدنیفعالان مدنی در ایرانمراسم چهلمنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایرانچهلم در گذشتنافرمانی مدنی در ایرانهویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸کمالشهر کرجکمالشهر در کرجکامبیز نورزادهکشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸پویا بختیاریآبان 1398آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸احراز هویت کشته شدگان آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات آبان ۱۳۹۸بهشت سکینهبیخبریبازداشتبازداشت شدگان چهلمبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ۱۳۹۸تجمعات آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ماهتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸جان باختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸حقوق بشر در ایراندادرسی عادلانهسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: