•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

فاطمه باختری, نوکیش مسیحی با توجه به اعطای عفو مشروط آزاد شد

0
1455

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۷ فروردین ماه ۱۳۹۹, فاطمه « آیلار » باختری, نوکیش مسیحی محبوس در بند زنان زندان اوین که به مرخصی اعزام شده بود در پی اعطای عفو مشروط با توجه به بخشنامه اخیر قوه قضائیه مرخصی وی به آزادی مشروط تبدیل شد. اعطای آزادی مشروط به آیلار باختری به این معنی است که در صورت تکرار جرم علاوه بر مجازات جرم اخیر باید باقی مانده مدت محکومیت حبس تعزیری که بواسطه عفو مشروط آزاد شده را هم سپری کند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان ماده ۱۸, روز یکشنبه ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۹, فاطمه « آیلار » باختری, نوکیش مسیحی محبوس در بند زنان زندان اوین که از اوایل اسفند ماه سال گذشته به مرخصی ۴۵ روزه اعزام شده بود با توجه به تماس تلفنی با دادسرای امنیت زنددن اوین مطلع شد که در راستای عفو مشروط و آزادسازی زندانیان آزاد شده است. این نوکیش مسیحی از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

لازم به ذکر است, اوایل اسفند ماه ۱۳۹۸, فاطمه « آیلار » باختری, نوکیش مسیحی به مرخصی ۴۵ روزه اعزام شده بود. اعطای مرخصی به این نوکیش مسیحی با توجه به شیوع ویروس کرونا صورت گرفته بود. 

اعطای آزادی مشروط به فاطمه « آیلار » باختری, بر مبنای بخشنامه اخیر قوه قضائیه برای آزادسازی زندانیان سیاسی و عقیدتی با محکومیت حبس تعزیری ۵ سال و یا کمتر بوده صورت گرفته است. در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و احتمال ابتلای بسیاری از زندانیان محبوس در زندانها در ابتلا به این ویروس و با توجه به سال نو و اعیاد مذهبی, علی خامنه ای در پاسخ به نامه ارسالی از سوی رئیس قوه قضائیه با اعطای عفو آزادی مشروط زندانیان محبوس در زندانهای کشور مورد تائید علی خامنه ای قرار گرفت. 

براساس قانون آزادی مشروط, چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم تا ۱۰سال باشد باید یک سوم مجموع حبس تعزیری خود را سپری کند اما چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم بالای ۱۰ سال باشد فرد زندانی باید نصف دوران محکومیت حبس خود را سپری کند و پس از آن با ارائه درخواست آزادی مشروط با نظر مسئولان زندانی فرد زندانی در آن بسر می برد و همچنین نظر دادستان پیرامون رد و یا تائید درخواست آزادی مشروط زندانی تصمیم گیری می شود.

در تاریخ ۹ شهریورماه ۱۳۹۸, فاطمه « آیلار » باختری, نوکیش مسیحی ساکن تهران که پیش تر از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود جهت اجرای حکم حبس خود راهی بند زندان زندان اوین شده بود. 

جلسه دادگاه تجدید نظر فاطمه « آیلار » باختری در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷, توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست “حسن بابائی” برگزار شد و احکام صادره توسط دادگاه بدوی عینا به تائید دادگاه تجدیدنظر رسید و حکم قطعی در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ به وکلای این نوکیش مسیحی ابلاغ شد.

فاطمه « آیلار » باختری, با توجه به ابلاغیه حکم صادره که در تاریخ ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۷ به وکیل مدافع وی ابلاغ شد, از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و همچنین ۲ سال محرومیت از فعالیتهای اجتماعی شامل؛ عضویت در احزاب, گروهها و فعالیتهای رسانه ای و دسته جات سیاسی و اجتماعی و ارتباط با سایر نوکیشان مسیحی محکوم شد.

با آغاز روند دادرسی بر پرونده فاطمه « آیلار » باختری, این نوکیش مسیحی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت “ماشالله احمدزاده”, از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام مورد محاکمه قرار گرفت. در طی روند دادرسی بر پرونده فاطمه « آیلار » باختری, قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران, به این نوکیش مسیحی گفته بود در صورتی که توبه کند و به اسلام بازگردند حکمی بر علیه وی صادر نخواهد شد ولی وقتی با جواب منفی مواجه شد گفته بود طی روزهای آتی حکم دادگاه بر علیه آنها صادر خواهد شد. 

 فاطمه « آیلار » باختری, در تاریخ ۴ خردادماه ۱۳۹۶ در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین در بند امنیتی ۲۰۹ این زندان تحت بازجوئی قرار گرفت و پس از تفهیم اتهام از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” پرونده این نوکیش مسیحی به شعبه ۲۶ دادگاه  انقلاب تهران ارجاع شد. 

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یکی از پیروان ادیان به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در طی نشستی که در پارلمان بریتانیا برگزار شد وضعیت نوکیشان مسیحی در ایران را بسیار نگران‌کننده خواند. او افزود که این موضوع از “دغدغه‌ها و نگرانی‌های” اوست و در سال‌های آینده او با جدیت به این موضوع خواهد پرداخت.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله  ماده ۲ ,  ماده ۱۸ و ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر رفتاری بدون تبعیض و محفوظ ماندن حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و انجام تبلیغات و آموزشهای مذهبی را برای افراد تاکید کرده است. 

 

برچسب هامسیحیان ایراننوکیشان مسیحی در ایرانمسیحیان فارس زبانمسیحیان آشوریآزادی مشروطمسیحیان تبشیریاعمال فشار بر نوکیشان مسیحی در ایرانمسیحیان پرتستانمسیحیان جفا دیدهدگراندیشان مذهبی در ایرانمسیحیان غیر تثلیثیمسیحیان غیرتثلیثیمسیحیتبازداشت نوکیشان مسیحی در دزفولمسیحیان فارس زبان ایراننوکیشان مسیحیمسیحیت ستیزی حکومت جمهوری اسلامی در ایراننوکیش مسیحیسرکوب نوکیشان مسیحی در ایراندگراندیشمسیحیان پروتستانبند زنان زندان اوینسرکوب دگراندیشان در ایرانسرکوب نوکیشان مسیحیدگراندیشان سیاسی در ایرانبند زنانمسیحیانسرکوب دگراندیشان مذهبیدگراندیشان مذهبیمسیحیان آشوری در ایراندگراندیش مذهبیسرکوب دگراندیشان مذهبی در ایرانعفو مشروطبند زنان در زندان اویننوکیشان مذهبی در ایراننوکیشاندگراندیشان مدهبینوکیشان مسیحی غیرتثلیثی در ایرانفاطمه باختریآیلارباختریآیلار باختریسرکوب دگراندیشان دینی در ایراننوکیشان مسیحی ایرانینوکیشان مسیحیتسرکوب دگراندیشان مسیحی در ایراننوکیشان مسیحزنان زندانی سیاسیزندانی عقیدتی نوکیش مسیحینوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیسرکوب نوکیشان مسیحی در جمهوری اسلامیدگراندیشان مسیحی در ایرانتبعید نوکیشان مسیحیبخشنامه عفو مشروطعفو مشروط به زندانیانعفو مشروط زندانیان سیاسینوکیش مسیحی آیلار باختریعفو مشروط آیلار باختری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: