•                  
چهارشنبه , ۳۱ شهریور , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, سپتامبر 23

شیوع کرونا در زندان ارومیه؛ مرگ ۱ زندانی و انتقال ۴ زندانی دیگر به بیمارستان

0
378

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۷ فروردین ماه ۱۳۹۹, در ادامه محرومیت زندانیان از دسترسی به امکانات بهداشت و درمان انور قربان زاده, زندانی محبوس در بند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیه در پی بروز علائم شبه کرونا پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد. همچنین اکبر نوذری, سیاوش موسی زاده, رامین حسن‌زاده و یک زندانی دیگر با نام « سعید» و نام خانوادگی نامشخص محبوس در بندهای زندان مرکزی ارومیه در پی وخامت حال ناشی از بروز علائم شبه کرونا بصورت اورژانسی به بیمارستان خارج از زندان اعزام شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۹, اکبر نوذری, سیاوش موسی زاده, رامین حسن‌زاده و یک زندانی دیگر با نام « سعید» و نام خانوادگی نامشخص در پی بروز علائم شبه کرونا به مرکز درمانی خارج از زندان منتقل شدند. همچنین طی هفته جاری, انور قربان زاده, زندانی محبوس در بند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیه در پی بروز علائم شبه کرونا پس از انتقال به بیمارستان جان باخت. 

انور قربان زاده, هفته گذشته, از بند قرنطینه زندان مرکزی ارومیه به بند پاک و سپس به بند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیه منتقل شد. این زندانی سیاسی در پی وخامت وضعیت جسمانی و در پی بروز علائم شبه کرونا به همراه ۱۹ تن دیگر از زندانیان محبوس در این بند به مرکز درمانی خارج از این زندان اعزام شده بود و در بیمارستان در آنجا فوت کرده است. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲ فروردین ماه ۱۳۹۹, عبدالسلام مردان رزگه،زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در زندان مرکزی ارومیه در پی بروز علائم شبه کرونا بصورت اورژانسی به مرکز درمانی خارج از این زندان اعزام شد.

زندان مرکزی ارومیه از جمله زندانهایی است که زندانیان محبوس در این زندان از دسترسی به امکانات بهداشتی و درمانی لازم برای پیشگیری از ابتلا به انواع بیماریهای امنیت ندارند و هر لحظه احتمال بروز هرگونه فاجعه انسانی در این زندان دور از ذهن نیست. 

پیش از این و در تاریخ ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, سلمان سلیمان نژاد, زندانی محبوس در بند ۴-۳ و همچنین روز پنجشنبه ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, رشید عزیزی, دیگر زندانی محبوس در بند ۱۴ زندان مرکزی ارومیه پس از مثبت اعلام شدن نتیجه آزمایش کرونا به قرنطینه مخصوص این بیماران در زندان ارومیه منتقل شده بودند. 

همچنین در تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, محمد قنبردوست, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در بند ۱۳ زندان مرکزی ارومیه که پس از بروز علائم شبه کرونا به بیمارستان اعزام شده بود پس از انجام آزمایش و منفی شدن جواب آن به این زندان بازگردانده شد. همچنین پس از موافقت مسئولان زندان برای اعلای مرخصی به این زندانی عقیدتی با توجه به عدم توانائی مالی خانواده وی در تامین مبلغ وثیقه این زندانی از حق مرخصی محروم ماند. 

لازم به ذکر است, وسعت شیوع ویروس کرونا در ایران به حدی شدید است که در زندان مرکزی ارومیه در تاریخ ۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, فریق محمودی, زندانی متهم به جرائم موادمخدر, که از چندی پیش در پی تشدید بیماری آسم و ناراحتی قلبی رنج می برد و در لحظات پایانی به بیمارستان اعزام شده بود جان خود را از دست داد.

در توضیحات بیشتر در مورد شیوع ویروس کرونا در ایران لازم به ذکر است؛ این ویروس, به شدت در حال سرایت به انسانهاست و موجی از نگرانی را در ایران پس از گذشت ۳هفته از ورود این بیماری در کشور و اعلام دیر هنگام مسئولان وزارت بهداشت در میان شهروندان بوجود آورده است.

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری، بیماری، نقص اعضا، بیوگی، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود. 

برچسب هامحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانمحرومیت از حق درمانمحرومیت از حق درمان زندانیمحرومیت از حقوق زندانیانمرگ مشکوک زندانیان در ایرانمرگ زندانینقض حقوق بشر در ایرانویروس کروناویروس کرونا در ایرانویروس کرونا در زندانهای ایرانویروس کرونا در شهرهای ایرانکروناکرونا ویروسکرونا ویروس در ایرانکرونا در ایرانکرونا در ارومیهکرونا در زندانهای ایرانانور قربان زادهاکبر نوذریاخبار نقض حقوق بشر در ایراناعزام اورژانسیبند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیهبند جوانان زندان مرکزی ارومیهبیماری کرونا در زندان مرکزی ارومیهبحران ویروس کرونا در ایرانحق درمانحق درمان زندانیحق درمان زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانحق درمان شهروندانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی زندانیان در ایرانرامین حسن زادهزندان مرکزی ارومیهزندان مرکزی ارومیه کرونازندان ارومیهزندان ارومیه در ایرانزندانیان مبتلا به کرونازندانیان محروم از حق درمانزندانیان سیاسی در زندان ارومیهزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهزندانیان عقیدتی زندان مرکزی ارومیهسیاوش موسی زادهشبه کرونا

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: