•                  
دوشنبه , ۲۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰
دوشنبه, می 17

هشت نفر از۱۰ شهروند بهائی بازداشت شده در اصفهان با تودیع وثیقه آزاد شدند

0
224

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, هشت تن از ۹ شهروند بهائی بازداشت شده در محله بهارستان واقع در استان اصفهان پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه هایی و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. کماکان از وضعیت “وحید نیازمند” و “سروش آزادی” اطلاعی در دست نیست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۸, “هما منوچهرزاده”, “شهاب فردوسیان”, “ساغر منوچهرزاده”, “نسیم جابری”, “مهران الله دادی”, “قدوس لطفی”, “شهباز باشی”, هشت تن از شهروندان بهائی ساکن بهارستان اصفهان که در تاریخ ۸ آذر ماه در پی یورش ماموران امنیتی بازداشت شده بودند پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع وثیقه هایی بصورت جداگانه و موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

براساس این گزارش؛ با توجه به اینکه این شهروندان بهائی با تودیع قرار وثیقه هر یک بطور جداگانه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند این معنی تفهیم اتهام آنها میباشد که تا این لحظه از مصادیق حقوقی اتهامات این شهروندان بهائی اطلاعی در دست نیست. همچنین  “وحید نیازمند”, از دیگر شهروندان بهائی که همزمان با افراد توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود اما از وضعیت وی مبنی بر آزادی وی با وثیقه و یا تداوم بازداشت وی اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است در تاریخ ۸ آذر ماه ۱۳۹۸, ماموران امنیتی پس از ورود به منازل شخصی “هما منوچهرزاده”, “شهاب فردوسیان”, “ساغر منوچهرزاده”, “نسیم جابری”, “مهران الله دادی”, “قدوس لطفی”, “شهباز باشی”, “وحید نیازمند”, “ناصر لطفی”, اقدام به تفتیش منازل این شهروندان بهائی کردند و لوازم شخصی این افراد را ضبط کرده و به همراه این افراد با خود برده بودند. 

همچنین در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۸, “سروش آزادی”, شهروند بهائی ساکن محله بهارستان اصفهان در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی از آن مکان این شهروند بهائی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد و تا لحظه تنظیم این گزارش از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست. 

از دلایل و حتی مصادیق حقوقی اتهامات این افراد تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست اما با توجه به بازداشتهای گسترده در شهرهای مختلف کشور که در جریان تجمعات اعتراضی که در اعتراض به افزایش قیمت بنزین و گسترش تورم و گرانی صورت گرفته احتمال دلایل بازداشت از بابت این تجمعات دور از ذهن نیست.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این ۲ ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و فقط در جهت پرونده سازی می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاقدوس لطفیمهران الله دادینسیم جابریهما منوچهرزادهوحیده نیازمندپیروان آیین بهایی در ایرانپیروان آیین بهائیپیروان آئین بهاییپیروان آئین بهائیپیروان آئین بهائی در ایرانپیروان ادیان در ایرانپیروان سایر ادیان در ایراناقلیت بهاییاقلیت بهائیاقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایرانبهاییبهاییانبهاییان ایرانبهاییان اصفهانبهاییان بهارستان اصفهانبهاییان در ایرانبهائیبهائیانبهائیان ایرانبهائیان اصفهانبهائیان بهارستان اصفهانبهائیان در ایرانبهارستان اصفهانتفهیم اتهامتودیع قرار وثیقهجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانحقوق بهاییان ایرانحقوق بهائیانحقوق بهائیان در ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق شهروندی بهاییان در ایرانحقوق شهروندی بهائیانحقوق شهروندی بهائیان ایرانحقوق شهروندی بهائیان در ایرانحقوق شهروندی بهائیات در ایرانحقوق شهروندان بهائیحقوق شهروندان بهائی در ایراندادگاه انقلابساغر منوچهرزادهسرکوب اقلیت بهائی در ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی در ایرانشهاب فردوسیانشهباز باشیشهروندان بهاییشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهائیشهروندان بهائی در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: