•                  
سه شنبه , ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 16

اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸: آزادی ۳ نفر از دانشجویان بازداشتی دانشگاه رازی کرمانشاه با تودیع وثیقه

0
653

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۸, اشکان والی زاده, صلاح غریبی و پژمان امیری, سه تن از دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه که در جریان تجمعات اعتراضی دانشجویان در اعتراض به شلیک مستقیم موشک از سوی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری خط هوائی تهران – کی یف که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه پروازی و جمعی از دانشجویان شد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند پس از اتمام بازجوئی با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شورای صنفی دانشجویان کشور؛ امروز سه شنبه ۲۴ دی ماه ۱۳۹۸, اشکان والی زاده, دانشجوی رشته معماری, صلاح غریبی, دانشجوی رشته دامپزشکی و پژمان امیری, جملگی دانشجویان دانشگاه رازی در کرمانشاه که در “جریان تظاهرات اعتراضی دانشجویان در این دانشگاه که با هدف اعتراض به شلیک مستقیم پدافند هوایی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲ خط هوایی تهران – کی یف از هواپیمایی اوکراین که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه پروازی و جمعی از دانشجویان دانشگاه شریف شد”, توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند پس از طی مراحل بازجوئی با تامین قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند.

براساس اعلام دادفر, رئیس حراست دانشگاه رازی کرمانشاه: “اشکان والی زاده، صلاح غریبی و پژمان امیری، از دانشجویان بازداشتی دانشگاه رازی کرمانشاه که از روز ۲۲ دی ماه ۱۳۹۸ در بازداشت به سر می‌بردند پس از تامین وثیقه از سوی این دانشگاه برای این ۳ دانشجو زمینه آزادی آنها فراهم شد”.

عصر یکشنبه ۲۳ دی ماه ۱۳۹۸, اشکان والی زاده, دانشجوی رشته معماری و صلاح غریبی, دانشجوی رشته دامپزشکی هر ۲ نفر از دانشگاه رازی استان کرمانشاه, در جریان تظاهرات اعتراضی دانشجویان این دانشگاه که با هدف اعتراض به جان باختن ۱۷۶ نفر در اثر شلیک موشک از سوی سپاه پاسداران برگزار شده بود توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بودند. 

لازم به ذکر است؛ از روز شنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۸, تجمعات اعتراضی گسترده ای در شهرهای مختلف کشور در واکنش به انتشار خبر شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری خط هوایی اوکراین که دقایقی پس از پرواز از فرودگاه امام خمینی هدف پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفت و منجر به سقوط و در نتیجه کشته شدن جملگی مسافران و خدمه پروازی این هواپیما شد برگزار شد و شهروندان با سر دادن شعارهایی اعتراضی خواستار دستیابی و حقیقت یابی کامل از چرائی این فاجعه انسانی شدند. 

پرواز شماره پی اس ۷۵۲ شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین ساعت ۶:۱۲ دقیقه صبح روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, به وقت محلی از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران برخاست و دقایقی بعد در پی شلیک مستقیم پدافند هوایی سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

این سانحه تنها ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به دو پایگاه هوایی مورد استفاده نیروهای آمریکایی در عراق به تلافی قتل یک فرمانده ارشد ایرانی به دست آمریکا رخ داد.

ستاد کل نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی پس از ۳ روز پذیرفت که سپاه پاسداران هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده است. همچنین حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸ در توییتر اعلام کرد که اشتباه پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موجب سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختن ۱۷۶ نفر شده است.

در پی پذیرش مسئولیت سرنگونی هواپیمای اوکراینی از طرف جمهوری اسلامی، کانادا و اوکراین خواهان پاسخگویی ایران شدند. رئیس جمهور اوکراین خواستار پرداخت غرامت از سوی ایران شد. ترودو گفت کانادایی‌ها در تراژدی ملی عزادار هستند.

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

سرکوب فعالان دانشجوئی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هانقض حقوق بشرهواپیمای مسافربریهواپیمای پی اس ۷۵۲هواپیمای اوکراینهواپیمایی اوکراینهواپیمایی اکراینهواپیمائی اوکراینپرواز مسافربری تهران به کی یف اوکراینپرواز اوکراینپرواز تهران اوکرایناوکرایناشکان والی زادهاعتراضات دی ماهاعتراضات دی ماه ۱۳۹۸بازداشت ۱شکان والی زادهبازداشت دانشجویان در ایرانبازداشت شهروندانبازداشت شدگان پنجم دی ماه ۱۳۹۸بازداشت صلاح غریبیتودیع قرار وثیقهتجمعات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی دی ماه سال ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی دانشجویانتجمعات اعتراضی در ایرانتجمعات دانشجوئیتظاهرات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۸تظاهرات دی ماه ۱۳۹۸تظاهرات شهروندان در دی ماه ۱۳۹۸حقوق بشرخط هوائی اوکراینخط پروازی تهران اوکرایندی ماهدانشگاه کرمانشاهدانشگاه رازی کرمانشاهدانشجو در ایراندانشجویان بازداشتیدانشجویان دانشگاه تهراندانشجویان دانشگاه رازی در کرمانشاهدانشجویان دانشگاه صنعتی شریفرشته معماریرشته دامپزشکیسقوط هواپیما در ایرانسقوط هواپیمای مسافربریسقوط هواپیمای مسافربری در ایرانسقوط هواپیمای اوکراینسقوط هواپیمای اکراینسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب دانشجویانسرکوب دانشجویان ایرانسرکوب دانشجویان در ایرانصلاح غریبی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: