•                  
شنبه , ۲۷ دی , ۱۳۹۹
شنبه, ژانویه 16

محکومیت قطعی ۶ شهروند بهائی ساکن شیراز در مجموع به بیش از ۱۹ سال حبس تعزیری

0
210

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱۷ دادگاه تجدیدنظر استان فارس به ریاست قاضی جمشید کشکولی, با صدور دادنامه هائی نیلوفر حکیمی, الهه سمیع زاده, نوید بازماندگان، نورا پورمرادیان، بهاره قادری، سودابه حقیقت، شش شهروند بهائی ساکن شیراز را در مجموع به تحمل ۱۹ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و احسان الله محبوب راه وفا را به پرداخت ۱ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۹, نیلوفر حکیمی, الهه سمیع زاده, نوید بازماندگان، نورا پورمرادیان، بهاره قادری، سودابه حقیقت, شش شهروند بهائی ساکن شیراز توسط شعبه ۱۷ دادگاه تجدیدنظر استان فارس به ریاست قاضی جمشید کشکولی از بابت اتهامات عضویت در گروههای معاند نظام و فعالیت تبلیغی علیه نظام در مجموع به تحمل ۱۹ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. همچنین احسان الله محبوب راه وفا به پرداخت ۱ میلیون تومان جریمه نقدی نیز محکوم شد.

بنقل از یک منبع نزدیک به این شهروندان بهائی ضمن اعلام این خبر به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “در دادنامه ای که توسط شعبه ۱۷ دادگاه تجدیدنظر استان فارس با ریاست جمشید کشکولی صادر کرده نورا پورمرادیان، بهاره قادری، سودابه حقیقت، الهه سمیع زاده, نوید بازماندگان، هر یک از بابت اتهام عضویت در گروههای معاند نظام و فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۲ سال و ۹ ماه حبس تعزیری و نیلوفر حکیمی هم از بابت این ۲ اتهام به تحمل ۵ سال و ۹ ماه حبس تعزیری محکوم و این حکم امروز به وکلای این شهروندان بهائی ابلاغ شد”. 

این منبع مطلع در ادامه افزود: “احسان الله محبوب راه وفا به پرداخت ۱۰ میلیون ریال وجه نقد بدل از ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد”. 

در بخش دوم از همین پرونده الهه سمع زاده در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, با اتهام استفاده از عناوین علمی توسط شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ شیراز به ریاست قاضی فخارزاده, به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال انفصال از خدمات دولتی و عمومی محکوم شد.

احسان الله محبوب راه وفا, نیلوفر حکیمی، شهریار عطریان، نوید بازماندگان، بهاره قادری، نورا پورمرادیان, شش تن از شهروندان بهائی ساکن شیراز در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهرستان به ریاست محمود ساداتی از بابت اتهامات عضویت در گروههای معاند نظام و تبلیغ علیه نظام, در مجموع به تحمل ۳۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند. 

 الهه سمیع زاده و سودابه حقیقت در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به ریاست محمود ساداتی با اتهامات عضویت در گروههای معاند نظام و تبلیغ علیه نظام, در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این پرونده در حال حاضر به دادگاه تجدیدنظر ارجاع شده است. 

در تاریخ ۱۶ تیر ماه ۱۳۹۸, نیلوفر حکیمی پس از احضار به شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شیراز با اتهامات جدید تفهیم اتهام و با افزایش وثیقه بطور موقت آزاد شد. همچنین در تاریخ ۲۰ تیرماه ۱۳۹۸, الهه سمیع زاده, پس از احضار به شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شیراز پس از تفهیم اتهام جدید, با توجه به افزایش مبلغ وثیقه صادره از بابت بازداشت قبلی مبلغ ۶۰ میلیون تومان به مبلغ وثیقه صادره برای این شهروند بهائی هم افزوده شد. 

در تاریخ ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۸, نیلوفر حکیمی, با دریافت ابلاغیه ای از سوی شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شیراز جهت ارائه آخرین دفاعیات  در جلسه بازپرسی احضار شده بود

نیلوفر حکیمی, در تاریخ ۱۴ مهرماه ۱۳۹۷, توسط ماموران اداره اطلاعات شیراز بازداشت شده بود و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان موسوم به پلاک ۱۰۰ و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۷, با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شد. پ

در تاریخ ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۷, بهاره قادری به همراه همسرش نوید بازماندگان, توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز موسوم به پلاک ۱۰۰ وطی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۷ با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد. 

همچنین در تاریخ ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۷,  نوید بازماندگان « همسر بهاره قادری » و احسان محبوب راه وفا که توسط ماموران اداره اطلاعات شیراز بازداشت شده بودند. نوید بازماندگان در تاریخ ۳۰ مهرماه سال ۱۳۹۷ پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت آزاد شد.

همچنین در تاریخ ۲۶ مهر ماه ۱۳۹۷, احسان محبوب راه وفا دیگر شهروند بهائی ساکن شیراز که از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، با قید وثیقه آزاد شدند

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حالی مدعی شد کسی برای مذهب بهاییت و یا اعتقاد نداشتن به خدا به زندان نمی‌رود که در حال حاضر بهاییان، نوکیشان مسیحی و کسانی که به دلیل اعتقاد شخصی مطلبی را بر خلاف اعتقادات اسلامی در فضای اجتماعی نوشته‌اند بازداشت و به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. علاوه بر اینکه بسیاری از بهاییان فقط به دلیل مذهب شان شغل خود را از دست داده‌اند، محروم از تحصیل شده‌اند، اموالشان مصادره شده و یا حتی کشته شدند. ادعاهای آقای ظریف خلاف آنچه در چهل سال اخیر صورت گرفته را نشان می‌دهد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد. همچنین سرکوب فعالان مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر حق آزادی بیان برای فر فرد تاکید دارد. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

برچسب هاقاضی جمشید کشکولیمحاکمه شهروندان بهائی در ایرانمحرومیت شهروندان بهائی در ایراننقض حقوق شهروندان بهایی در ایراننقض حقوق شهروندان بهائی در ایراننوید بازماندگاننویدبازماندگاننورا پورمرادیاننیلوفر حکیمینیلوفر حکیمی شهروند بهائینیلوفرحکیمیوضعیت شهروندان بهائی در ایرانالهه سمیع زادهالهه سمیع زاده شهروند بهاییالهه سمیع زاده شهروندبهاییالهه سمیع زاده شهروندبهائیاتهامات الهه سمیع زادهاتهامات شهروندان بهائی در ایرانبهائیانبهائیان ایر انبهائیان ایرانبهائیان در ایرانبهائیان شیرازبازداشت شهروندان بهائی در ایرانجمشید کشکولیجامعه بهاییجامعه بهایی ایرانجامعه بهاییانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهاییان در ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانحقوق بشر شهروندان بهائی در ایرانحقوق شهروندان بهائی در ایرانسرکوب پیروان آئین بهائیسرکوب پیروان سایر ادیانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب بهاییانسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهاییان در جمهوری اسلامیسرکوب بهائیانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان ایران .سرکوب بهائیان در ایرانسرکوب بهائیان در جمهوری اسلامیسرکوب جامعه بهاییسرکوب جامعه بهاییان در ایرانسرکوب شهروندان بهایی ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهائی در ایرانشهروندان بهاییشهروندان بهایی ایرانشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائیشهروندان بهائی ایرانشهروندان بهائی در ایرانشهروندان بهائی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائی شیراز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: