•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

محکومیت الهه سمیع زاده, شهروند بهائی به حبس تعزیری و مجازات تکمیلی

0
956

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ شیراز به ریاست قاضی فخارزاده, با صدور دادنامه ای الهه سمیع زاده, شهروند بهائی ساکن شیراز را در بخش دوم از پرونده قضائی وی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال انفصال از خدمات دولتی و عمومی محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, الهه سمیع زاده, شهروند بهائی ساکن شیراز, در بخش دوم از پرونده قضائی خود از بابت اتهام استفاده از عناوین علمی توسط شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ شیراز به ریاست قاضی فخارزاده, به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال انفصال از خدمات دولتی و عمومی محکوم شد. حکم صادره روز گذشته به این شهروند بهائی ابلاغ شد. با توجه به حکم صادره در بخش اول پرونده,  این شهروند بهائی در مجموع به تحمل ۷ سال حبس تعزیری ۲ سال انفصال از خدمات دولتی و عمومی محکوم شده و در صورت تائید این حکم در دادگاه تجدیدنظر و اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی « تجمیع جرائم », اشد مجازات یعنی ۵ سال حبس تعزیری برای این شهروند اجرائی خواهد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “در حالی دادگاه کیفری, الهه سمیع زاده را به اتهام بدور از واقعیت « استفاده از عناوین علمی » به زندان و محرومیت اجتماعی محکوم کرده که الهه دارای مدارک فنی حرفه ای صادره و مورد تائید از سوی سازمان فنی حرفه ای کشور است و با استفاده از همین مدارک رسمی بعنوان معلم بازی و کاردستی کودکان بین سنین ۱ تا ۵ سال در مهدکودک اشتغال داشت و این حکم فقط به دلیل اعتقاد این شهروند بهائی صادر شد.”

لازم به ذکر است, الهه سمیع زاده, در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به ریاست محمود ساداتی از بابت اتهامات “عضویت در گروههای معاند نظام” و “تبلیغ علیه نظام”, محاکمه و در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این پرونده در حال حاضر به دادگاه تجدیدنظر ارجاع شده است. 

در تاریخ ۲۰ اسفند ماه ۱۳۹۸, الهه سمیع زاده, شهروند بهائی, پس از احضار به شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شیراز از بابت اتهام “عضویت در تشکیلات بهائی و “تبلیغ علیه نظام” توسط بازپرس شعبه مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود. 

در تاریخ ۲۰ تیرماه ۱۳۹۸, الهه سمیع زاده, پس از احضار به شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شیراز پس از تفهیم اتهام جدید, با توجه به افزایش مبلغ وثیقه صادره از بابت بازداشت قبلی مبلغ ۶۰ میلیون تومان به مبلغ وثیقه صادره برای این شهروند بهائی هم افزوده شد. 

الهه سمیع زاده, در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۷, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان از بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز آزاد شد. این شهروند بهائی از زمان آزادی موقت ۶ مرتبه از سوی اداره اطلاعات شیراز احضار و تحت بازجوئی قرار گرفته است. 

الهه سمیع زاده, شهروند بهائی, در تاریخ ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۷, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات شیراز به منزل وی بازداشت و پس از تفتیش منزل این شهروند بهائی و ضبط وسائل به بازداشتگاه اداره اطلاعات, “موسوم به پلاک ۱۰۰” منتقل شده بود. بازداشت الهه سمیع زاده مرتبط با فعالیتهای آموزشی و شغلی وی بود. ماموران اداره اطلاعات شیراز, پس از مراجعه به آموزشگاهی که این شهروند بهائی در آن مشغول به کار بود رفته و با حضور در کلاس درس روانشناسی که از سوی نوید بازماندگان, دیگر شهروند بهائی برگزار شده بود پس از بازجوئی از تک به تک افراد حاضر در آن محل و تفتیش آموزشگاه و ضبط لوازمی از قبیل کارت‌های شناسایی، کیس کامپیوتر، فلش و گوشی‌های تلفن همراه، پسورد گوشی‌ها و ایمیل‌های سایر افراد که گرفته بودند بهمراه مشخصات فردی همه افراد حاضر در آن محل, از افراد حاضر در آموزشگاه خواسته شده بود ۱۰ دقیقه پس از ترک محل آموزشگاه از سوی نیروهای امنیتی آنجا را ترک کنند و سپس نیروهای امنیتی“نوید بازماندگان” را به منزلش منتقل کردند و پس از تفتیش منزل,“بهاره قادری « همسر نوید بازماندگان »” هم بازداشت شده بود.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد. همچنین سرکوب فعالان مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر حق آزادی بیان برای فر فرد تاکید دارد. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

برچسب هافعالیت بهاییان ایرانفعالیت بهائیان ایرانقاضی فخارزادهمحاکمه الهه سمبع زادهمحرومیت از تحصیل بهاییان ایرانمحرومیت از تحصیل بهائیان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی جامعه بهاییمحرومیت جامعه بهایی از حقوق شهروندیمدیران جامعه بهائیان ایراننقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بهائیان ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایراننقض حقوق بشر بهاییان در ایراننقض حقوق بشر بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییاننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان ایرانگلستان جاوید بهائیان ایرانپلمپ محل کسب بهائیان ایرانپیروان آیین بهاییپیروان آیین بهایی در ایرانپیروان آیین بهائیپیروان آیین بهائی در ایرانپیروان بهائیان در ایرانالهه سمیع زادهالهه سمیع زاده شهروند بهاییالهه سمیع زاده شهروندبهائیالهه سمبع زاده شهروند بهائیاتهامات الهه سمیع زادهبهاییانبهاییان ایرانبهاییان شیرازبهائیانبهائیان ایرانبهائیان در ایرانبهائیان شیرازبازداشت شهروند بهائیتهدید بهائیان ایرانتبعیض علیه بهائیان ایرانجامع بهائیان ایرانجامعه بهاییجامعه بهایی ایرانجامعه بهایی در ایرانجامعه بهاییانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهاییان در ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان امریکاجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانحق دادرسی عادلانهحقوق بهاییان ایرانحقوق بهائیان در ایرانحقوق بشر بهاییان در ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق شهروند بهاییان ایرانحقوق شهروند بهائیحقوق شهروندیحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق شهروندی بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهاییان در ایرانحقوق شهروندی بهائیانحقوق شهروندی بهائیان ایرانحقوق شهروندی بهائیان در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحقوق شهروندب بهاییان ایرانحقوقشهروندی بهاییان ایرانحبس تعزیریدانشگاه مجازی بهائیان ایراندانشگاه بهاییان ایراندادگاه کیفری ۲ شیرازرهبران جامعه بهائیان ایرانسرکوب پیروان آئین بهائیسرکوب اقلیت بهائی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیسرکوب بهاییانسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهاییان در جمهوری اسلامیسرکوب بهائیانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان ایران .سرکوب بهائیان در ایرانسرکوب بهائیان در جمهوری اسلامیسرکوب جامعه بهاییان در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروند بهاییشهروند بهائیشهروند بهائی در ایرانشهروندبهاییشهروندبهائیشعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲صدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: