•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

نوید بازماندگان، شهروند بهائی ساکن شیراز با قرار وثیقه بطور موقت آزاد شد

0
313

عصر روز گذشته،۳۰ مهر ماه, نوید بازماندگان، شهروند بهائی ساکن شیراز که پیش‌تر در تاریخ ۲۴ شهریورماه سال جاری همزمان با تعدادی دیگر از شهروندان بهائی توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شده بود، با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی و بطور موقت آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۳۰ مهرماه ۱۳۹۷، “نوید بازماندگان” از شهروندان بهائی بازداشت شده در شیراز، با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد. با آزادی این این شهروند بهائی، شمار شهروندان بهائی محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز (پلاک ۱۰۰) به ۳ تن رسید.

در تاریخ ۲۶ مهرماه ۹۷ نیز دو تن دیگر از این شهروندان بهائی به نام‌های نیلوفر حکیمی و احسان محبوب راه وفا با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بودند.

حقوق بشر در ایران, پیشتر در تاریخ ۱۸ مهرماه نیز در گزارشی از آزادی سه تن دیگر از شهروندان بهائی به نام‌های نورا پورمرادیان، سودابه حقیقت و الهه سمیع‌زاده خبر داده بود.

لازم به یادآوری است روز دوشنبه ۱۶ مهرماه ۹۷ یک زوج بهائی به نام‌های “فرزاد دل‌آرام” و “روحیه نریمان” توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شدند.

در تاریخ ۱۵ مهرماه نیز یکی دیگر از شهروندان بهائی این شهر به نام “نیلوفر حکیمی” بازداشت شده بود. همچنین در روزهای ۲۴ و ۲۵ شهریورماه، حقوق بشر در ایران در گزارشاتی از بازداشت شش شهروند بهائی دیگر در شیراز به نام‎های “نوید بازماندگان”، “بهاره قادری (همسر نوید بازماندگان)”، “الهه سمیع‌زاده”، “احسان محبوب راه‌وفا”، “نورا پورمرادیان” و “سودابه حقیقت” خبر داده بود.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.
بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: