شنبه , ۰۸ مهر , ۱۴۰۲
یکشنبه, اکتبر 1

آزادی روحا ایمانی و فیروزه سلطان محمدی دو شهروند بهایی با تودیع وثیقه

0
329

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲ دی ماه ۱۴۰۱، روحا ایمانی و مادر وی فیروزه سلطان‌محمدی، شهروندان بهایی بهایی ساکن کرمان با تودیع وثیقه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۳۰ آذر ماه ۱۴۰۱، روحا ایمانی و مادر وی فیروزه سلطان محمدی، دو شهروند بهایی محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات استان کرمان، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند.

به گفته یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران:”برای آزادی روحا ایمانی و فیروزه سلطان محمدی ۲ وثیفه به مبلغ ۱ میلیارد تومان تودیع سده و آنها باید در انتظار دریافت‌احضاریه دادگاه انقلاب کرمان باشند. از مصادیق حقوقی اتهامات این مادر و دختر اطلاعی نداریم اما اتهامات مرتبط با اعتقادات مذهبی آنها به دیانت بهایی است.”

لازم به اشاره است، روحا ایمانی و فیروزه سلطان محمدی، در تاریخ ۱۳ آذرماه ۱۴۰۱، پس از یورش ماموران وزارت اطلاعات به منازل آنها پس از تفتیش منزل و توقیف برخی لوازم‌الکترونیکی از قبیل گوشی های تلفن‌همراه سپس بازداشت شده بودند.

روحا ایمانی، پیش از این هم در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴، توسط نیروهای امنیتی شهر یزد بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی این استان منتقل شد و در تاریخ ۱۰ تیرماه همان سال پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود.

با آغاز مراحل دادرسی، در تاریخ ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۷، توسط دادگاه انقلاب یزد به تحمل ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شد و این حکم پس از ارجاع به دادگاه تجدیدنظر استان یزد عینا تائید شده بود.

پس از قطعی شدن این حکم و ارجاع پرونده روحا ایمانی به واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب استان یزد، این شهروند بهائی، در تاریخ ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۸، در حالی که محل سکونت وی در استان کرمان بود برای سپری کردن دوران محکومیت حبس تعزیری ۹ ماهه خود بازداشت و به زندان مرکزی کرمان منتقل شد و در تاریخ ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۸، به زندان یزد منتقل شده بود.

روحانی ایمانی، در تاریخ ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۸، با توجه به سپری کردن بخش اعظم محکومیت حبس تعزیری ۹ ماهه خود و کسر دوران بازداشت اولیه پس از اعزام به مرخصی متصل به آزادی دیگر به زندان باز نگشت.

در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل با انتشار فراخوان اقدام فوری نسبت به سرکوب و افزایش فشارهای امنیتی بر شهروندان بهایی واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار در نظر گرفتن راهکاری جامع برای مقابله با این قبیل برخوردهای حکومت ایران شد.‌

در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱، جامعه جهانی بهائی با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش فشارهای امنیتی و موج گسترده بازداشت، سرکوب محرومیت بهائیان ایران از حقوق شهروندی شان در ایران هشدار داد.

سرکوب آزادی بیان و عقیده، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

شهروندان بهائی با طبق به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.‌

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاجامعه بهایی ایرانزندان کرمانمحاکمه بهاییانفعالیت بهاییانروحاایمانی شهروند بهائیمطالبات بهاییانپیروان‌سایرزندان مرکزی کرمانبهاییان کرمانجامعه بهاییاقلیت بهاییمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییان ایرانروحاایمانی شهروند بهاییاقلیتهای مذهبی در ایراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلسسرکوب پیروان سایر ادیانجامعه بهاییان در ایراناقلیت بهایی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی جامعه بهایینقض حقوق شهروند بهاییان ایرانبازداشت پیروان‌ سایر ادیانحقوق بشرکرماننقض حقوق بهاییان ایرانفعالیت بهاییان ایرانروحاایمانیمحرومیت از حقوق شهروند بهاییاناحضار به اداره اطلاعاتفیروزه سلطان محمدیفعالیت برای بهبود معیشت وضعیت بهاییانمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییانماموران اداره اطلاعاتاقلیت بهایی ایرانروحا ایمانی شهروندبهائیاقلیت بهاییروحا ایمانی شهروندبهاییبازداشتجامعه بهاییان ایرانحقوق بشر ایرانمحرومیت جامعه بهائی از حقوق شهروندیمحرومیت از تحصیل بهاییان ایرانروحا ایمانی شهروند بهاییاداره اطلاعات کرمانروحا ایمانی شهروند بهائیاقلیتهای مذهبیروحا ایمانینقض حقوق بشر بهاییان در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیفعالیت بهاییان در ایرانمدیران جامعه بهاییروحاایمانی شهروندبهائیاقلیتهای مذهبی در ایرانبهائیان کرمانجامعه بهایی در ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایرانمحرومیت جامعه بهایی از حقوق شهروندیآزادی با تودیع وثیقهاحضاربه اداره اطلاعاتفعالیت اقلیتهای مذهبیحقوق بشر در ایراننقض حقوق بهاییان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: