•                  
سه شنبه , ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 16

انتقال روحا ایمانی, شهروند بهائی از زندان کرمان به زندان یزد

0
1079

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, “روحا ایمانی”, شهروند بهائی اهل کرمان, که از شهریور ماه سالجاری پس از بازداشت جهت سپری کردن ادامه محکومیت حبس ۹ ماهه خود به زندان کرمان منتقل شده بود از این زندان به زندان یزد منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۸, “روحا ایمانی”, شهروند بهائی اهل کرمان, محبوس در زندان کرمان که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۹ ماهه خود می باشد به زندان یزد منتقل شد. این شهروند بهائی در شهریور ماه سالجاری جهت تحمل حبس ۹ ماهه خود از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

براساس این گزارش؛ انتقال روحا ایمانی, شهروند بهائی اهل کرمان به زندان یزد به دلیل اینکه محل سکونت وی در شهرستان یزد می باشد لذا درخواست انتقال وی به زندان محل سکونتش مورد تائید قرار گرفته است. 

لازم به ذکر است, “روحا ایمانی”, شهروند بهائی اهل کرمان و ساکن یزد, در تاریخ ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۸, جهت اجرای حکم حبسی که پیش از این توسط دادگاه انقلاب یزد بر علیه وی صادر و این شهروند بهائی را به تحمل ۹ ماه حبس تعزیری محکوم کرده بود و سپس در دادگاه تجدیدنظر هم عینا مورد تائید قرار گرفته بود بازداشت و به زندان منتقل شد. 

“روحا ایمانی”, شهروند بهائی, در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴, توسط نیروهای امنیتی شهرستان یزد بازداشت و جهت بازجوئی و تکمیل پرونده و تفهیم اتهام به بازداشتگاه ارگانهای امنیتی منتقل شده بود.  

این شهروند بهائی, در تاریخ ۱۰ تیرماه همان سال پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

این شهروند بهائی, در تاریخ ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۷, طی توسط دادگاه انقلاب یزد به تحمل ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شد که حکم  صادره پس از ارجاع به دادگاه تجدیدنظر عینا مورد تائید قرار گرفت. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و فقط در جهت پرونده سازی می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: