•                  
سه شنبه , ۲۱ مرداد , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, آگوست 11

دو شهروند بهائی ساکن امیدیه با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند

0
259

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “اسماعیل فرزانه” , “بردیا فرزانه”, دو تن از شهروندان بهائی ساکن شهرستان امیدیه واقع در استان خوزستان با توجه به اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۸, “اسماعیل فرزانه” به همراه برادرزاده اش “بردیا فرزانه”,  دو تن از شهروندان بهائی ساکن شهرستان امیدیه واقع در استان خوزستان که پیش از این و در تاریخ ۹ آذر ماه سالجاری توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بودند پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

لازم به ذکر است: در تاریخ ۹ آذر ماه ۱۳۹۸, “اسماعیل فرزانه”, شهروند بهائی ساکن شهرستان امیدیه از توابع استان خوزستان در پی یورش ماموران اداره اطلاعات این شهرستان به محل سکونت وی پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. همچنین  در همان روز “بردیا فرزانه” برادرزاده “اسماعیل فرزانه”, هم به روشی مشابه از سوی ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. 

در حدود ساعت ۴ صبح روز شنبه هفته جاری, تعدادی از ماموران امنیتی با مراجعه به منزل شخصی “بردیا فرزانه”, شهروند بهائی ساکن در محله امیدیه در ابتدای ورود اقدام به تفتیش کامل آن مکان کردند و پس از اتمام تفتیش منزل و صورت برداری از اقلام ضبط شده این شهروند بهائی را هم بازداشت کرده و با خود بردند.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این ۲ ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و فقط در جهت پرونده سازی می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هابهائیان ایرانبهائیفعالیت بهائیان در ایرانماموران امنیتیبازجوییاستان خوزستانبازجوئیقرار وثیقهشهروندان بهائی در ایرانبهاییشهروندان بهایی در ایرانبهاییان ایرانبازداشت شهروندان بهائیبهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهائی در ایرانبهائیانشهروندان بهائیفعالیت بهائیانسرکوب بهائیان در ایرانبازداشتگاه اداره اطلاعاتنقض حقوق بهائیان در ایرانسرکوب بهائیانسرکوب بهاییان در ایرانجامعه بهاییان ایرانسرکوب بهائیان ایرانشهروندان بهاییبهاییان در ایرانتودیع قرار وثیقهمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان در ایرانسرکوب جامعه بهائی ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائی در ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانجامعه بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان در ایراننقض حقوق بهاییان در ایرانجامعه بهایی ایرانبهاییان امیدیهسرکوب شهروندان بهائیبهاییانحقوق شهروندی بهاییان در ایرانسرکوب جامعه بهائینقض حقوق شهروندان بهایی در ایرانسرکوب جامعه بهاییجامعه بهاییفعالیت بهاییانبردیا فرزانهبازداشت شهروندان بهاییاسماعیل فرزانهفعالیت بهاییان ایرانسرکوب پیروان آئین بهائیسرکوب اقلیت بهائی در ایرانآزادی با تودیع قرار وثیقه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: