شنبه , ۰۸ مهر , ۱۴۰۲
یکشنبه, اکتبر 1

پروین محمدی, فعال کارگری جهت اجرای حکم حبس بازداشت و روانه زندان شد

0
1392

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “پروین محمدی”, فعال کارگری و عضو هیئت رئیسه اتحادیه آزاد کارگران ایران, پس از مراجعه به شعبه ۶ دایره اجرای احکام کیفری ناحیه ۱ دادسرای عمومی و انقلاب کرج جهت اجرای حکم حبس خود بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران, امروز شنبه ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۸, “پروین محمدی”, فعال کارگری و از اعضای هیئت رئیسه اتحادیه آزاد کارگران ایران که پیش از این به دلیل برگزاری تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” در پارک جهان نمای کرج به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود پس از مراجعه به شعبه ۶ دایره اجرای احکام کیفری ناحیه ۱ دادسرای عمومی و انقلاب کرج بازداشت و جهت تحمل حبس خود راهی زندان کچویی کرج شد. 

براساس این گزارش؛ با توجه به اجرایی شدن حکم ۱ سال حبس تعزیری قطعی بر علیه پروین محمدی, فعال کارگری وی پس از مراجعه به شعبه ۶ دایره اجرای احکام کیفری بازداشت و به زندان کچویی کرج منتقل شد. 

 لازم به ذکر است, پیش از این و در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۳۹۸, “پروین محمدی”, فعال کارگری و از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران, که پیش از این توسط شعبه ۶ دادگاه تجدیدنظر استان البرز به تحمل ۱ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” محکوم شده بود با توجه به ابلاغیه دریافتی از سوی شعبه ۷ دایره اجرای احکام کیفری ناحیه ۱ دادسرای عمومی و انقلاب کرج, جهت اجرای حکم حبس خود احضار شد. 

“پروین محمدی”, فعال کارگری در تاریخ ۱۸ مهر ماه ۱۳۹۸, از بابت برگزاری تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر در پارک جهان نما حدفاصل اتوبان تهران – کرج که پیش از آن و در مرحله بدوی  توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج به تحمل ۱ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” محکوم شده بودند حکم صادره توسط دادگاه بدوی برای این فعال کارگری عینا به تائید شعبه ۶ دادگاه تجدیدنظر استان البرز رسید. 

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۶ دادگاه تجدیدنظر استان البرز به ریاست مستشاران “رحمان شعبانی” و “رسول کرم پور” پروین محمدی,  از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” که به جهت مشارکت این فعال کارگری در تجمع اعتراضی در پارک جهان نما حدفاصل اتوبان تهران – کرج  به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

پیش از این و در مرحله بدوی, پروین محمدی, که در جریان تجمع اعتراضی در آستانه روز جهانی کارگری در پارک جهان نمای کرج به همراه جمعی دیگر از فعالان کارگری بازداشت شده بود در مرحله بدوی توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج  از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

در تاریخ ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸, همزمان با برگزاری تجمعات اعتراضی کارگران به مناسبت روز جهانی کارگر در شهرهای مختلف کشور “پروین محمدی” به همراه ۱۱ تن از فعالان کارگری بنامهای سعید ترابیان, هاله صفرزاده, علیرضا ثقفی، پروین محمدی، واله زمانی, بلال قزیانی, امیر عباسی, مصطفی شوکت، صفیار قربانی, فواد فتحی در پارک جهان‌نما، حد فاصل اتوبان تهران-کرج  از سوی نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به زندان رجائی شهر کرج  منتقل شده بودند. 

همچنین جلسه بازپرسی بر پرونده “پروین محمدی”, فعال کارگری پیش از این در تاریخ ۱۹ خردادماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای ناحیه ۱ کرج برگزار شده بود. 

۹ تن از این افراد بازداشت شده بنامهای سعید ترابیان, مصطفی شوکت, امیر عباسی, بلال قزیانی, صفیار قربانی, فواد فتحی, به همراه دو نفر دیگر با هویت نا مشخص ساعتی پس از بازداشت آزاد شدند.

پروین محمدی, فعال کارگری در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ پس از گذشت ۱۵ روز بازداشت و بلاتکلیفی با تودیع قرار کفالت بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. همزمان با آزادی پروین محمدی  برای  “هاله صفرزاده” و “علیرضا ثقفی” در دادسرای ناحیه یک کرج تأمین کفالت شد و این ۲ فعال کارگری به همراه پروین محمدی در همان روز آزاد شدند. 

لازم به ذکر است که پروین محمدی پیش از این در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. 

این فعال کارگری در تاریخ ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۷، با قرار بازداشت یک ماهه، به زندان کچویی کرج منتقل شده بود.

انتقال او به این زندان در حالی رخ داده بود که دادسرای فردیس کرج با توجه به موارد اتهامی “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی که ساعت ۸ صبح برای آزادی وی آماده شده بود را نپذیرفته بود. پروین محمدی نهایتا روز دوشنبه ۱۳ اسفندماه ۱۳۹۷ با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

این فعال کارگری نهایتا در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ از سوی شعبه ۷ دادسرای عمومی و انقلاب فردیس از اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی” با توجه به صدور قرار منع تعقیب که به محمدعلی جداری وکیل وی ابلاغ شده بود تبرئه شد. 

پروین محمدی نایب رئیس هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، نماینده سابق کارگران صنایع فلزی شماره ۲ تهران و از اعضای مؤسس شورای کارگری بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی (بستا) میباشند.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: