•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

کیمیا مصطفوی و کیانا رضوانی, دو شهروند بهائی محاکمه شدند

0
978

حقوق بشر در ایران – روز جاری, جلسه دادرسی بر پرونده “کیمیا مصطفوی” و “کیانا رضوانی”, دو تن از شهروندان بهائی ساکن کرمان توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر استان کرمان برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸, “کیمیا مصطفوی” و “کیانا رضوانی”, دو تن از شهروندان بهائی ساکن کرمان که پیش از این و در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب این استان هر یک به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند در مرحله تجدیدنظرخواهی توسط شعبه ۷ دادگاه تجدیدنظر اتان کرمان با حضور “محمدهادی عرفانیان کاسب” وکیل مدافع این ۲ شهروندان بهائی مورد محاکمه قرار گرفتند. 

براساس این گزارش؛ در این جلسه دادرسی که توسط شعبه ۷ دادگاه تجدیدنظر استان کرمان برگزار شد “محمدهادی عرفانیان”, که وکالت پرونده “کیمیا مصطفوی” و “کیانا رضوانی”, را بر عهده دارد دفاعیات خود را از بابت اتهامات مطروحه بر علیه موکلان خود به دادگاه ارائه کرد. 

لازم به ذکر است؛ “کیمیا مصطفوی” و”کیانا رضوانی”, دو تن از شهروندان بهائی ساکن کرمان, در مرحله بدوی از بابت اتهامات “عضویت در تشکیلات بهائی” و “تبلیغ علیه نظام به نفع گروههای معاند” توسط دادگاه انقلاب کرمان در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند. در صورت تائید این حکم توسط دادگاه تجدید نظر و در صورت اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی, اشد مجازات یعنی ۵ سال حبس تعزیری برای هریک از این ۲ شهروند بهائی لازم به اجرا خواهد شد. 

“کیمیا مصطفوی” و “کیانا رضوانی”, شهروندان بهائی ساکن استان کرمان, در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده بودند. 

با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه, “کیمیا مصطفوی” و “کیانا رضوانی”, شهروندان بهائی در تاریخ ۴ بهمن ماه ۱۳۹۷ با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. 

 لازم به ذکر است که “کیانا رضوانی” پیش از این و  در سال ۱۳۹۵ پس از شرکت در کنکور سراسری و اعلام نتایج با پیغام نقص پرونده در سایت سازمان سنجش مواجه شد و به دلیل بهایی بودن از ادامه تحصیل محروم شده بودند. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: