•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

خسرو کُردپور پس از اتمام بازجویی ها آزاد شد

0
127

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۰آبان ماه ۱۴۰۱، خسرو کُردپور، روزنامه نگار و فعال رسانه ای پس از اتمام مراحل بازجویی آزاد شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران، طی روزهای اخیر، خسرو کُردپور، روزنامه نگار و مدیر آژانس خبررسانی موکریان، پس از طی مراحل بازجوئی آزاد شد.

براساس این گزارش، از مصادیق اتهامات احتمالی تفهیم شده به خسرو کُردپور و میران وثیقه تودیع شده برای این روزنامه نگار اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است، خسرو کُردپور، در تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، در شهرستان بوکان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

علیرغم‌ آزادی خسرو کُردپور اما از وضعیت برادر وی مسعود کردپور اطلاعی در دسترس نیست.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.