•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

ناهید شیرپیشه به زندان‌ مرکزی زنجان تبعید شد

0
130

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۰آبان ماه ۱۴۰۱، ناهید شیرپیشه، زندانی سیاسی بدون اعلام قبلی به زندان مرکزی زنجان تبعید شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۷ آبان ماه ۱۴۰۱، ناهید شیرپیشه، مادر پویا بختیاری و زندانی سیاسی محبوس در زندان کچویی کرج، بدون اعلام قبلی و به بهانه اعزام به بیمارستان به زندان مرکزی زنجان تبعید شد. ناهید شیرپیشه در حال تحمل بخشی از حبس تعزیری ۶ ساله خود است.

یک‌منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران گفت:”روز شنبه در حالی که ناهید شیرپیشه منتظر اعزام به بیمارستان برای انجام امور درمانی خود بود پس از اینکه وی را از زندان خارج کردند بدون اعلام قبلی از زندان کچویی کرج به زندان مرکزی زنجان منتقلش کردند. حتی کارهای درمانی او انجام نشد و با حال بیماری وی را به زندان دیگری منتقل کردند.”

لازم به ذکر است، اواخر شهریور ماه ۱۴۰۱، ناهید شیرپیشه توسط شعبه یک دادگاه انقلاب کرج از بابت اتهامات (اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد و پرونده وی در حال حاضر در مرحله تجدیدنظرخواهی است.

مادر پویا بختیاری، در تاریخ ۲۰ تیر ماه ۱۴۰۱، در پی یورش خشونت آمیز نیروهای امنیتی به منزل شخصی او پس از شکستن درب ورودی و تفتیش و ضبط برخی وسائل شخصی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات کرج منتقل شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۶ مردادماه ۱۴۰۱، به بند زنان در زندان کچویی کرج منتقل شد.‌

همچنین، با توجه به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم در زندان کچویی کرج، ناهید شیرپیشه در میان زندانیان جرائم خطرناک محبوس و از چندی پیش در پی درگیری با یکی از زندانیان با آسیب جسمی مواجه شده بود. 

ناهید شیربیشه پیش از این‌هم در تاریخ ۱۷ فروردین ۱۴۰۰، به همراه همسرش منوچهر بختیاری و تنی چند از خانواده های جان باختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸، در اصفهان پس از توقف اتوبوس حامل آنها توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۱۸ فروردین ماه ۱۴۰۰ به همراه منوچهر بختیاری آزاد شدند.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.