•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

کیانوش سنجری با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد

0
74

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۶آبان ماه ۱۴۰۱، کیانوش سنجری، پس از تامین و تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از امتداد، عصر چهارشنبه ۲۵ آبان ماه ۱۴۰۱، کیانوش سنجری، خبرنگار آزاد و زندانی سیاسی پیشین، پس از تامین و تودیع وثیقه صادره، بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. کیانوش سنجری پیشتر هم‌به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم و پس از سپری کردن بیش از ۳ سال از مجموع حبس خود آزاد شده بود.‌

ابوذر نصرالهی، وکیل مدافع کیانوش سنجری، ضمن اعلام این خبر تشریح کرد:”عصر چهارشنبه پس از تسلیم یک سند ملکی به عنوان وثیقه کیانوش سنجری از زندان اوین آزاد شده است.”

همچنین، کیانوش سنجری، پس از آزادی با انتشار متنی در صفحه شخصی خود اعلام کرد:”در دادسرای امنیت تفهیم اتهام و با استناد به مطالبی که نوشته بودم به تبلیغ علیه نظام متهم شدم.”

در تاریخ ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۱، کیانوش سنجری، پس از حضور در شعبه ۱ بازپرسی دادسرای زندان اوین و تفهیم اتهام با توجه به صدور قرار وثیقه و ناتوانی در تامین آن بازداشت‌ و به زندان اوین منتقل شده بود.

لازم به ذکر است، کیانوش سنجری، با دریافت ابلاغیه ای کتبی، جهت حضور در جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای زندان اوین احضار شده بود.

کیانوش سنجری، چندی پیش از کشور خارج شد اما به دلایلی نامعلوم مجددا به ایران بازگشته است.

این فعال رسانه ای و خبرنگار آزاد، در تاریخ ۱۹ خرداد ماه ۱۴۰۱، پس از تحمل بخشی از مجموع حبس تعزیری ۵ ساله خود بر اثر ابتلا به بیماری روحی و روانی شدید با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان به مرخصی متصل به آزادی اعزام شده بود.

کیانوش سنجری باف، در مهر ماه سال ۱۳۹۵ به ایران بازگشت و در اواخر آذرماه همان سال پس از احضار به شعبه بازپرسی دادسرای زندان اوین، بازداشت و پس از انتقال به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات  و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام سپس با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان آزاد شد.

با آغاز مراحل دادرسی، کیانوش سنجری، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ماشالله احمدزاده  از بابت اتهامات (اقدام علیه امنیت کشور) و (تبلیغ علیه نظام از طریق عضویت در گروه دانشجویی غیرقانونی و سکولار)، (شرکت در تجمعات اعتراضی)، (مصاحبه با رسانه‌های خارج از کشور)، (سیاه نمایی شرایط زندان‌ها در وبلاگ) و (سازماندهی تجمع در برابر دفتر سازمان ملل متحد) محاکمه و در مجموع به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد که با استناد به ماده ۱۳۴ قانون تجمیع جرائم ۵ سال از مدت محکومیت حبس وی جنبه اجرائی پیدا کرد.

لازم به ذکر است، کیانوش سنجری از بابت این حکم در صفحات شخصی منتسب به خود نوشته بود: “در تاریخ ۲۸ تیرماه سال ۱۳۹۶ بر اساس مواد ۴۹۹، ۵۰۰ و ۶۱۰ و به اتهامات اجتماع و تبانی، فعالیت تبلیغی علیه نظام و عضویت در جمعیت (گروهک) غیرقانونی به ترتیب به ۵، ۱ و ۵ سال حبس تعزیری و همینطور ۲ سال ممنوع الخروجی محکوم شده است که باتوجه به اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی، مدت ۵ سال از این حبس قابلیت اجرایی دارد.”

کیانوش سنجری باف، متولد ۲۰ شهریور ۱۳۶۱ در تهران، پیش از این نیز تجربه چندین مورد بازداشت را در کارنامه فعالیتهای مدنی خود دارد.

وی برای نخستین بار در سن ۱۷ سالگی و در جریان تظاهرات دانشجویی در سالگرد واقعه تیر ۱۳۷۸ در اعتراض به تعطیلی روزنامه سلام (وقایع کوی دانشگاه تهران) بازداشت شده بود.

این کنشگر مدنی، برای  آخرین بار در تاریخ ۱۶ مهر ۱۳۸۵ و در جریان درگیری بین نیروهای امنیتی و طرفداران آیت‌الله کاظمینی بروجردی در حال فیلم برداری از این درگیریها توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

سرکوب آزادی بیان و اندیشه و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.