•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

جلسه محاکمه مسعود کُردپور در دادگاه انقلاب بوکان برگزار شد

0
125

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۰آذر ماه ۱۴۰۱، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مسعود کُردپور، روزنامه‌نگار و فعال رسانه ای در شعبه ۱ دادگاه انقلاب بوکان برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از موکریان، روز چهارشنبه ۹ آذر ماه ۱۴۰۱، مسعود کُردپور، روزنامه نگار و سردبیر آژانس خبری موکریان، محبوس و بلاتکلیف در زندان مرکزی ارومیه، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان بوکان از توابع استان آذربایجان غربی بصورت آنلاین برگزار و دفاعیات متهم این پرونده اخذ شد.

براساس این گزارش، مسعود کُردپور در این جلسه دادرسی دفاعیات خود را از بابت دو اتهام (اخلال در نظم عمومی) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) در جلسه دادرسی که بصورت آنلاین از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد به قاضی دادگاه ارائه کرد.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است:”مسعود کردپور در دفاع از اتهام (تبلیغ علیه نظام) بر علیه خود نیز تاکید کرد که ایرادات وارده در این زمینه را اساسا مبنی بر انجام فعالیت هایی مرتبط با حرفه خبرنگاری و در چارچوب قانون اساسی کشور می داند.”

لازم به ذکر است، پس از اتمام جلسه دادرسی وکیل مدافع مسعود کُردپور، از تامین وثیقه برای آزادی موکل خود تا اتمام مراحل دادرسی خبر داد و از قاضی دادگاه خواستار تبدیل قرار قضایی این روزنامه نگار از بازداشت به وثیقه شد.‌

مسعود کردپور، در ساعات پایانی ٢٩ شهریورماە ۱۴۰۱، در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل وی در شهرستان بوکان از توابع استان آذربایجان غربی بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه مرکزی اداره اطلاعات این‌ استان در ارومیه منتقل شد.

این روزنامه نگار و فعال رسانه ای، چندی بعد از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام سپس به زندان مرکزی ارومیه منتقل و در حال حاضر بطور بلاتکلیف بسر می برد.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.