•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
چهارشنبه, فوریه 1

آیدا عمیدی، فعال ادبی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
79

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۵دی ماه ۱۴۰۱، آیدا عمیدی، فعال ادبی و از اعضای کانون نویسندگان ایران، پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کانون نویسندگان ایران، روز چهارشنبه ۱۴ دی ماه ۱۴۰۱، آیدا عمیدی، فعال ادبی، پس از اتمام بازجویی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.

براساس این گزارش، آزادی آیدا عمیدی، با تودیع وثیقه صورت گرفته و این فعال ادبی باید ور انتظار دریافت ابلاغیه تاریخ دادرسی خود باشد.

لازم به اشاره است، آیدا عمیدی، در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۴۰۱، در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل وی توام با رفتار خشونت آمیز و ارعاب، پس از تفتیش منزل و توقیف برخی لوازم شخصی لش بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و طی مراحل بازجویی مدتی را در بلاتکلیفی بسر برده بود.

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه فعالان ادبی و سایر شهروندان با طرح اتهامات، براساس سناریوی ارگانهای امنیتی، ناقض ماده  ۱۹  اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

بلاتکلیف نگهداشتن افراد در بازداشت و ممانعت از دسترسی متهم به انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.