•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
چهارشنبه, فوریه 1

مهرداد پارسا، با تودیع وثیقه آزاد شد

0
296

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۸دی ماه ۱۴۰۱، مهرداد پارسا، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز جمعه ۱۶ دی ماه ۱۴۰۱، مهرداد پارسا، متولد: ۱۳۶۵، ساکن تهران، دانش آموخته رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی، مربی کاراته و بدنسازی، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.

براساس این گزارش، آزادی مهرداد پارسا، با تودیع وثیقه و تا اتمام مراحل دادرسی صورت گرفته است،

لازم به اشاره است، مهرداد پارسا، در تاریخ ۸ دی ماه ۱۴۰۱‌، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی تهران منتقل شده بود. 

علیرغم آزادی مهرداد پارسا با تودیع وثیقه اما اطلاعی از مصادیق حقوقی اتهامات وی حاصل نشده است. 

مهرداد پارسا، دانش آموخته رشته تربیت بدنی و مربی کاراته و بدن‌سازی است که مدال جهانی در رشته کاراته را هم نصیب خود کرده است.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاه های افراد در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.