•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۰ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

آزادی موقت فهیمه سادات هاشمی با تودیع وثیقه

0
81

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۸دی ماه ۱۴۰۱، فهیمه سادات هاشمی، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کانون صنفی معلمان ایران، روز پنجشنبه ۱۵دی ماه ۱۴۰۱، فهیمه سادات هاشمی، معلم ریاضیات، ساکن شهر شیراز مرکز استان فارس، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.

علیرغم آزادی فهیمه سادات هاشمی، با تودیع وثیقه اما از مصادیق حقوقی اتهام یا اتهامات وی اطلاعی حاصل نشده است.

لازم به اشاره است، فهیمه سادات هاشمی، در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۴۰۱، مقابل منزل خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجویی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی منتقل شده بود.

فهیمه سادات هاشمی، دبیر ریاضیات در منطقه ۴ آموزش و پرورش استان فارس است.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاه های افراد در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.