•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۰ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

گزارشی از بازداشت ۳ شهروند توسط نیروهای امنیتی

0
65

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۸دی ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در استان گلستان، اسماعیل براهویی را بازداشت کردند. همچنین، بلال آبیل و ادریس براهویی، توسط نیروهای امنیتی در شهر زاهدان، بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، سحرگاه پنجشنبه ۱۵ دی ماه ۱۴۰۱، اسماعیل براهویی، متولد: ۱۳۸۲، اهل شهر زاهدان و ساکن استان گلستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

به گفته یک منبع مطلع:”ساعت ۴ صبح پنجشنبه، ماموران امنیتی با یورش به منزل پدری اسماعیل براهویی، در حالی که وی درخواب بود بدون ارائه حکم قضایی وی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.”

علیرغم پیگیری‌های خانواده این شهروند ۱۹ ساله تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری، نام ارگان بازداشت کننده و علت دقیق بازداشت اسماعیل براهویی اطلاعی در دست نیست.

در خبری دیگر، کمپین فعالین بلوچ اعلام کرد؛ طی روزهای اخیر، بلال آبیل، متولد: ۱۳۸۲، فرزند: محمود، ساکن شهر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس این گزارش، بازداشت بلال آبیل، در خیابان بعثت شهر زاهدان صورت گرفته است،

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت دقیق بازداشت، مکان نگهداری و مصادیق حقوقی اتهامات بلال آبیل، اطلاعی در دست نیست.

افزون بر این، روز سه شنبه ۱۳ دی ماه ۱۴۰۱، ادریس براهویی، متولد: ۱۳۸۱، ساکن محله احمدآباد واقع در زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس اعلام خانواده این شهروند ۲۰ ساله:”ادریس براهویی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.”

ادریس براهویی، در حالی که برای خرید نان از خانه خارج شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.