سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

آزادی محمود تورنگ با تودیع کفالت از زندان یاسوج

0
88

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۳بهمن ماه ۱۴۰۱، محمود تورنگ، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع کفالت آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۱۳ بهمن ماه ۱۴۰۱، محمود تورنگ، ساکن شهرستان دهدشت از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع قرار کفالت از زندان مرکزی یاسوج آزاد شد.

براساس این گزارش، آزادی محمود تورنگ، پس از تودیع کفالت از زندان یاسوج صورت گرفته و او باید در انتظار دریافت ابلاغیه دادگاه خود باشد. 

همچنین، از مصادیق حقوقی اتهام یا اتهامات تفهیم شده به محمود تورنگ در مراحل بازجویی و بازپرسی اطلاعی حاصل نشده است.

لازم به اشاره است، محمود تورنگ، در تاریخ ۵ دی ماه ۱۴۰۱، در شهرستان دهدشت از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه مرکزی یکی از نهادهای امنیتی به مدت ۴ روز تحت شدیدترین بازجوئی ها توام با ضرب و شتم قرار گرفت و سپس به زندان یاسوج منتقل شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و اندیشه و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹  اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

بلاتکلیف نگهداشتن افراد در بازداشت و ممانعت از دسترسی متهم به انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.