یک شنبه , ۱۳ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, آوریل 2

محکومیت صلاح آزادی، فعال صنفی فرهنگیان به تحمل حبس تعزیری

0
68

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۳بهمن ماه ۱۴۰۱، شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان مریوان با صدور دادنامه ای صلاح آزادی را به حبس تعزیری محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان کشور، طی روزهای گذشته، صلاح آزادی، معلم و فعال صنفی فرهنگیان، ساکن شهرستان مریوان از توابع استان کردستان، پس از محاکمه در شعبه اول دادگاه انقلاب این شهرستان به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد.

براساس دادنامه صادره توسط شعبه دادگاه انقلاب مریوان، صلاح آزادی از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) محاکمه و به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

همچنین، جلسه دادرسی به پرونده صلاح آزادی، در تاریخ ۳ بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان مریوان برگزار شده بود.

لازم به اشاره است، صلاح آزادی، چندی قبل، در پی احضار تلفنی به پلیس امنیت شهرستان مریوان احضار و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه یا کفالت آزاد شده بود.

صلاح آزادی، از اعضای انجمن صنفی فرهنگیان شهرستان مریوان از توابع استان کردستان است.

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب فعالان کارگری و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.