چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

پژمان معین با تودیع وثیقه از زندان اردبیل آزاد شد

0
67

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۸اسفند ماه ۱۴۰۱، پژمان معین، پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام از زندان مرکزی استان اردبیل آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، پژمان معین، ساکن استان اردبیل و بازداشت شدگان اعتراضات مرتبط با مسمومیت دانش آموزان، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان مرکزی اردبیل آزاد شد.

براساس این گزارش، آزادی پژمان معین، پس از تفهیم اتهام و با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی صورت گرفته است.

همچنین، با توجه به آزادی پژمان معین، با تودیع وثیقه اما از مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست.

لازم به اشاره است، پژمان معین، در تاریخ ۱۳ اسفند ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری تجمع اعتراضی مرتبط با (مسمومیت گسترده دانش آموزان) توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

لازم به اشاره است، مسمومیت زنجیره‌ای دختران دانش‌آموز در ایران از ۳ ماه پیش آغاز شده اما در روزها و هفته‌های اخیر به اوج خود رسیده است. 

اولین خبر در خصوص مسمومیت دانش آموزان، از دو مدرسه در شهرک صفادشت از توابع شهرستان ملارد در غرب استان تهران منتشر شد. دانش‌آموزان دختر در دو مدرسه دبیرستان عصمت و دبستان حجت پس از استشمام بوی گاز، مسموم و به بیمارستان منتقل شدند.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.