چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

آزادی محمد احمدوند شاهوردی با تودیع وثیقه از زندان عادل آباد شیراز

0
158

حقوق بشر در ایران ـ امروز یکشنبه ۶ فروردین ماه ۱۴۰۲، محمد احمدوند شاهوردی، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در شیراز، پس از اتمام بازجویی ها با تودیع وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای گذشته، محمد احمدوند شاهوردی، دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از زندان عادل آباد شیراز مرکز استان فارس، آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی محمد احمدوند شاهوردی، با قید وثیقه و تا اتمام مراحل دادرسی صورت گرفته و او باید در انتظار دریافت ابلاغیه جلسه دادرسی خود باشد. 

لازم به اشاره است، محمد احمدوند شاهوردی، در تاریخ ۲۷ آبان ماه ۱۴۰۱،‌ به همراه ۲ تن از برادران خود در جریان اعتراضات سراسری، توسط نیروهای امنیتی در شهر شیراز، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام سپس به زندان عادل آباد منتقل شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هازندانی سیاسیدانشجویان در ایراناعتراضات سراسریشیراز استان فارسبازداشت شدگان اعتراضات سراسریاعتراضات سراسری مهرحقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانحقوق بشر ایرانسرکوب آزادی اندیشهمحمد احمدوندمحاکمه بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱استان فارسبازداشت دانشجویانزندان عادل آبادعادل آبادشیرازمحمداحمدوندمحمد احمدوندشاهوردیزندان عادل آباد شیرازبازداشت دانشجویان در ایرانمهر ۱۴۰۱محمداحمدوندشاهوردیشاهوردیشیرازسرکوب آزادی اندیشه در ایرانمهر ماه ۱۴۰۱محمداحمدوند شاهوردیزندان عادل آبادشیرازتودیع وثیقهزندان مرکزی شیرازعادل آباد شیرازبازداشت شدگان اعتراضات ۱۴۰۱محمد احمدوند شاهوردینقض حقوق شهروندی در ایرانسرکوب آزادی بیانتظاهرات سراسری در ایرانمحاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱اعتراضات سراسری شیرازحقوق شهروندی در ایراناعتراضات سراسری در ایرانآزادی با تودیع وثیقهمحاکمه بازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان اعتراضات سراسری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: