•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

فرمان حیدرنژاد با تودیع وثیقه آزاد شد

0
324

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۹، فرمان حیدرنژاد، ساکن توابع شهرستان سروآباد، پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه از بازداشت تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۹، فرمان حیدرنژاد – متولد: ۱۳۵۷ – اهل روستای دیوزناو از توابع سروآباد در استان کردستان، پس از اتمام مراحل بازجوئی و بازپرسی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۸۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

براساس این گزارش، اتهام تفهیم شده به فرمان حیدرنژاد در مراحل بازجویی و بازپرسی فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع احزاب کُرد مخالف نظام عنوان شده است. 

این شهروند ساکن توابع شهرستان سروآباد، در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۹، پس از احضار تلفنی به اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شد. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هااستان کردستانبازداشت شهرونداناحزاب کردینقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب کرد مخالفاحزاب کرد سیاسی در ایرانبازجوئی از شهروندانسروآباد روستای دیوزناوفرمان حیدرنژاد شهرستان سروآبادبازداشتاحضار و بازجوئیاحضار و بازداشتاحزاب سیاسی کردبازجوئی در اداره اطلاعاتبازداشت و بیخبری از شهروندانبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهروستای دیوزناواحضار و بازجوییآزادی بیان در ایرانبازداشت شهروندان کردشهروندان کردسرکوب شهروندان کوردآزادی با تودیع قرار وثیقهشهروندان کرد در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان کوردشهروندان کورد در سروآباداحزاب کرد ایرانآزادی با قرار وثیقهبازداشتگاهشهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کرداحزاب کرد مخالف نطامسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیتفهیم اتهام و بازجوئیفرمان حیدرنژادکردستانشهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب کرد مخالف نظامبازجوئی در بازداشتگاهشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کوردایرانبازداشت فرمان حیدرنژادبازداشت و بیخبریآزادی موقتاحزاب کرداحزاب کرد مسلحاحزاب کردمخالف نظاماحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کورد در مریوانآزادی بیانشهروندان کوردشهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کورد ایرانشهروندان کرد ایرانشهروندان کورد زندانی سیاسیروستای دیوزناو سروآبادشهروندان کورد ارومیهبازجوئیبازداشت و بلاتکلیفیسرکوب شهروندان کورد در ایرانبازداشت و بی خبریبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت و سرکوب آزادی بیانشهروندان کرد زندانی سیاسیسرکوب شهروندان شهروندان کوردآزادی موقت فرمان حیدرنژاد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.