•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 22

آزادی ۲ شهروند بازداشت شده در مهاباد با تودیع وثیقه

0
199

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۹، دو تن از اهالی روستای خورخوره از توابع شهرستان مهاباد پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع وثیقه آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز پنجشنبه ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۹، خالد محمدزاده اقدم و سلیمان کریم پور، دو تن از اهالی روستای خورخوره از توابع شهرستان مهاباد، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام هر یک با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان مهاباد آزاد شدند. 

براساس این گزارش، اتهامات این ۲ نفر در دوران بازجوئی و بازپرسی « مرتبط با احزاب کُرد مخالف جمهوری اسلامی » عنوان شد. خالد محمدزاده و سلیمان کریم پور، پس از بازداشت در روستای خور خوره جهت تکمیل مراحل بازجوئی و بازپرسی به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل و پس از آن به زندان مهاباد بازگردانده شدند. 

لازم به ذکر است، خالد محمدزاده و سلیمان کریم پور، در تاریخ ۱۴ شهریور ماه ماه ۱۳۹۹، توسط ماموران اداره اطلاعات سپاه پاسداران مهاباد بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی به ارومیه منتقل شدند. 

این افراد، در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۹، پس از طی مراحل بازجوئی و تحمل روز ۶۵ روز سلول انفرادی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه در ارومیه و مهاباد به زندان مرکزی شهر مهاباد منتقل شدند. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هانقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقض حقوق شهروندان کرد در ایراناداره اطلاعات ارومیهاداره اطلاعات سپاه ارومیهارومیهاطلاعات سپاهاطلاعات سپاه مهاباداطلاعات سپاه پاسداراناطلاعات سپاه ارومیهبازداشت خالدمحمدزادهبازداشت خالدمحمدزاده اقدمبازداشت سلیمان کریم پوربازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان کرد ایرانبازداشت شهروندان کرد در ایرانبازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیهبازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیهتفهیم اتهامتفهیم اتهام و بازجوئیتفهیم اتهام در دادگاهتفهیم اتهام زندانیانتفهیم اتهام شهروندان در ایرانجلسه بازپرسیخالد محمدزاده اقدمخالدمحمدزادهخالدمحمدزاده اقدمدادگاه انقلاب شهرستان مهابادروستای خورخورهروستای خورخوره مهابادزندان مرکزی ارومیهزندان شهرستان مهابادسلیمان کریم پورسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان شهروندان کوردشهروندان کوردشهروندان کورد مهابادشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد ارومیهشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کورد در مریوانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کورد سنی مذهبشهروندان کوردایرانشهروندان کردشهروندان کرد اهل سنتشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در مریوانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان کردایرانشهروندان کرددر ایرانشهروندان شهروندان کرد در ایرانشهرستان مهابادشهرستان ارومیه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: