•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
یکشنبه, جولای 3

آزادی ۲ شهروند بازداشت شده در مهاباد با تودیع وثیقه

0
300

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۹، دو تن از اهالی روستای خورخوره از توابع شهرستان مهاباد پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع وثیقه آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز پنجشنبه ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۹، خالد محمدزاده اقدم و سلیمان کریم پور، دو تن از اهالی روستای خورخوره از توابع شهرستان مهاباد، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام هر یک با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان مهاباد آزاد شدند. 

براساس این گزارش، اتهامات این ۲ نفر در دوران بازجوئی و بازپرسی « مرتبط با احزاب کُرد مخالف جمهوری اسلامی » عنوان شد. خالد محمدزاده و سلیمان کریم پور، پس از بازداشت در روستای خور خوره جهت تکمیل مراحل بازجوئی و بازپرسی به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل و پس از آن به زندان مهاباد بازگردانده شدند. 

لازم به ذکر است، خالد محمدزاده و سلیمان کریم پور، در تاریخ ۱۴ شهریور ماه ماه ۱۳۹۹، توسط ماموران اداره اطلاعات سپاه پاسداران مهاباد بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی به ارومیه منتقل شدند. 

این افراد، در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۹، پس از طی مراحل بازجوئی و تحمل روز ۶۵ روز سلول انفرادی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه در ارومیه و مهاباد به زندان مرکزی شهر مهاباد منتقل شدند. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هااطلاعات سپاهتفهیم اتهامشهروندان کورد ایرانبازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیهتفهیم اتهام شهروندان در ایرانزندان شهرستان مهابادسرکوب شهروندان کرد ایرانسرکوب شهروندان شهروندان کوردبازداشت خالدمحمدزادهزندان مرکزی ارومیهشهروندان کوردسرکوب شهروندان کرد در ایراناطلاعات سپاه ارومیهشهروندان کرد در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان کوردسلیمان کریم پورشهروندان کرددر ایرانبازداشت خالدمحمدزاده اقدماداره اطلاعات ارومیهبازداشت شهروندان کردسرکوب شهروندان کورد ایرانشهروندان شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندان کرد در ایرانبازداشت سلیمان کریم پوربازداشت شهروندان کرد در ایرانشهروندان کورد مهابادارومیهشهروندان کرد در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیاطلاعات سپاه مهابادروستای خورخورهبازداشت شهروندان کرد ایراناطلاعات سپاه پاسدارانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کورداداره اطلاعات سپاه ارومیهشهروندان کرد اهل سنتتفهیم اتهام و بازجوئیروستای خورخوره مهابادشهروندان کورد در مریوانشهرستان ارومیهسرکوب شهروندان کردتفهیم اتهام در دادگاهشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کوردایرانخالدمحمدزادهدادگاه انقلاب شهرستان مهابادشهرستان مهابادجلسه بازپرسیتفهیم اتهام زندانیانشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان کورد جمهوری اسلامیخالدمحمدزاده اقدمشهروندان کرد در مریوانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کردبازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیهشهروندان کرد ایرانشهروندان کورد سنی مذهبشهروندان کردایرانخالد محمدزاده اقدمشهروندان کورد ارومیه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: