•                  
یک شنبه , ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, آگوست 14

احضار مریم سامقانی، فعال مدنی به جلسه دادرسی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران

0
649

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۱۱ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری با ارسال پیامک و ابلاغیه ای کتبی مریم سامقانی، فعال مدنی مشروطه خواه را جهت حضور در جلسه دادرسی فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۵ دی ماه ۱۳۹۹، مریم سامقانی، فعال مدنی مشروطه خواه – ساکن گرگان، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری از بابت اتهامات « اجتماع تبانی علیه امنیت ملی »، « توهین به رهبری » و « تبلیغ علیه نظام که به دلیل مصاحبه این فعال مدنی با رسانه های خارج ایران » محاکمه خواهد شد. این فعال مدنی چندی پیش در پی احضار تلفنی به شعبه بازپرسی دادسرای امنیت تهران بازداشت و به سلول انفرادی بند ۱الف سپاه در محدوده افسریه تهران منتقل و در تاریخ ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۹، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد تومان آزاد شده بود. سامقانی در پرونده ای دیگر هم توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد و در انتظار صدور اجرائیه در آن پرونده است. 

براساس ابلاغیه ارسالی برای مریم سامقانی، این فعال مدنی مشروطه خواه باید راس ساعت ۹ صبح روز دوشنبه ۱۵ دی ماه ۱۳۹۹، در دفتر شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به همراه وکیل مدافع خود جهت محاکمه حاضر شود. این ابلاغیه روز شنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۹ از طریق سامانه ابلاغ الکترونیکی قوه قضائیه موسوم به ثنا برای مریم سامقانی ارسال شده است. 

لازم به ذکر است، مریم سامقانی، در تاریخ ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۹, در پی احضار تلفنی به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران بازداشت و جهت بازجویی به بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شد و در تاریخ ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۹، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۰ میلیارد ریال بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

این فعال مدنی در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر و مستشار دادگاه عباسعلی حوزان, بدون تشکیل جلسه دادرسی با استناد به ماده ۴۵۰ از قانون مجازات اسلامی مبنی برعدم ضرورت تشکیل جلسه تجدیدنظر از بابت اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و فعالیت تبلیغی علیه نظام ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد.

مریم سامقانی, در مرحله بدوی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهامات فوق در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

سامقانی در تاریخ ۷ مرداد ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از انتقال به بند امنیتی ۲الف سپاه واقع در زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها بدون وجود مستندات قانع کننده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال مدنی مریم سامقانیفعال مدنی مشروطه خواهقاضی ایمان افشاریقاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانمحاکمهمحاکمه فعالان مدنیمحاکمه فعالان مدنی در ایرانمحاکمه در دادگاهمحاکمه شهروندانمحاکمه شهروندان در ایرانمریم سامقانیمریم سامقانی فعال مدنیمریم سامقانی فعال مدنی مشروطه خواهنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانیند۲الفایمان افشارایمان افشاریایمان افشاری قاضیایمان افشاری دادگاه انقلاب تهراناحضار و محاکمهاحضار و محاکمه شهروندانبند۲۰۹بند۲الفبند۲الف سپاهبند۲الفپبنددوالفبنددوالف اطلاعات سپاهبنددوالف سپاهبنددوالف سپاه زندان اوینبازجوئی در بنددوالفبازداشت مریم سامقانیدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب شعبه ۲۶سلول انفرادی بند۲الفسلول انفرادی بند۲الف سپاهسلول انفرادی بنددوالفسلول انفرادی در بنددوالفسرکوبسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشعبه ۲۶شعبه ۲۶ دادگاهشعبه ۲۶ دادگاه انقلا تهرانشعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۶دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۶دادگاه انقلاب در تهرانشعبه بیست و شششعبه بیست و شش دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶ دادگاه انقلابشعبه۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶ دادگاه تهرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب در تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: