چهارشنبه , ۰۹ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

احضار مریم سامقانی، فعال مدنی به جلسه دادرسی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران

0
844

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۱۱ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری با ارسال پیامک و ابلاغیه ای کتبی مریم سامقانی، فعال مدنی مشروطه خواه را جهت حضور در جلسه دادرسی فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۵ دی ماه ۱۳۹۹، مریم سامقانی، فعال مدنی مشروطه خواه – ساکن گرگان، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری از بابت اتهامات « اجتماع تبانی علیه امنیت ملی »، « توهین به رهبری » و « تبلیغ علیه نظام که به دلیل مصاحبه این فعال مدنی با رسانه های خارج ایران » محاکمه خواهد شد. این فعال مدنی چندی پیش در پی احضار تلفنی به شعبه بازپرسی دادسرای امنیت تهران بازداشت و به سلول انفرادی بند ۱الف سپاه در محدوده افسریه تهران منتقل و در تاریخ ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۹، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد تومان آزاد شده بود. سامقانی در پرونده ای دیگر هم توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد و در انتظار صدور اجرائیه در آن پرونده است. 

براساس ابلاغیه ارسالی برای مریم سامقانی، این فعال مدنی مشروطه خواه باید راس ساعت ۹ صبح روز دوشنبه ۱۵ دی ماه ۱۳۹۹، در دفتر شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به همراه وکیل مدافع خود جهت محاکمه حاضر شود. این ابلاغیه روز شنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۹ از طریق سامانه ابلاغ الکترونیکی قوه قضائیه موسوم به ثنا برای مریم سامقانی ارسال شده است. 

لازم به ذکر است، مریم سامقانی، در تاریخ ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۹, در پی احضار تلفنی به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران بازداشت و جهت بازجویی به بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شد و در تاریخ ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۹، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۰ میلیارد ریال بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

این فعال مدنی در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر و مستشار دادگاه عباسعلی حوزان, بدون تشکیل جلسه دادرسی با استناد به ماده ۴۵۰ از قانون مجازات اسلامی مبنی برعدم ضرورت تشکیل جلسه تجدیدنظر از بابت اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و فعالیت تبلیغی علیه نظام ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد.

مریم سامقانی, در مرحله بدوی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهامات فوق در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

سامقانی در تاریخ ۷ مرداد ماه ۱۳۹۸, در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از انتقال به بند امنیتی ۲الف سپاه واقع در زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها بدون وجود مستندات قانع کننده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانسرکوب شهروندان در ایرانشعبه۲۶ دادگاه انقلاببند۲الف سپاهدادگاه انقلاب شعبه ۲۶شعبه بیست و شش دادگاه انقلاب تهرانبازداشت مریم سامقانییند۲الفدادگاه انقلاب تهراننقض حقوق شهروندی در ایرانمحاکمه در دادگاهشعبه۲۶دادگاه انقلاب تهرانبازجوئی در بنددوالفاحضار و محاکمه شهروندانمریم سامقانی فعال مدنیمریم سامقانی فعال مدنی مشروطه خواهنقض حقوق شهروندیسرکوب آزادی بیان در ایرانمحاکمه شهروندانبند۲۰۹بنددوالفبنددوالف سپاهبنددوالف سپاه زندان اوینفعال مدنی مریم سامقانیمحاکمهنقض حقوق بشرد ر ایرانشعبه بیست و شش دادگاه انقلاب تهرانایمان افشارمحاکمه فعالان مدنیمحاکمه فعالان مدنی در ایرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب در تهرانفعال مدنی مشروطه خواهنقض حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی بیانقاضی ایمان افشاریمحاکمه شهروندان در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیبند۲الفپسلول انفرادی بنددوالفایمان افشاری دادگاه انقلاب تهراننقض حقوق بشرسرکوب آزادی بیان و قلمایمان افشاریایمان افشاری قاضیسلول انفرادی بند۲الف سپاهنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانبنددوالف اطلاعات سپاهسلول انفرادی در بنددوالفسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانشعبه ۲۶ دادگاه انقلابشعبه ۲۶قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶ دادگاه انقلاب تهرانسلول انفرادی بند۲الفمریم سامقانیشعبه ۲۶ دادگاهسرکوبسرکوب فعالان مدنی در ایراناحضار و محاکمهبند۲الفشعبه۲۶ دادگاه تهرانشعبه بیست و شششعبه ۲۶دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۶دادگاه انقلاب در تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.