دوشنبه , ۲۹ اسفند , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, مارس 21

ملاجمشید حمیدی، پس از اتمام بازجوئی بطور موقت آزاد شد

0
1063

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۹، یک شهروند بازداشت شده در شهرستان اشنویه پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام از زندان مرکزی ارومیه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، ملاجمشید حمیدی، فرزند: محمد – اهل: روستای شاهوانه از توابع شهرستان اشنویه پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه و انتقال به زندان مرکزی این شهرستان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. این شهروند اواخر مهر ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی منتقل شد. 

اتهام تفهیم شده به ملا جمشید حمیدی در مراحل بازجوئی و بازپرسی « همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام » عنوان شده است. 

لازم به ذکر است، اواخر آذر ماه ۱۳۹۹، این شهروند اهل اشنویه، پس از اتمام مراحل دادرسی و تفهیم اتهام از بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به بند قرنطینه زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود. 

ملا جمشید حمیدی، در تاریخ ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۹، بدون ارائه حکم قضائی توسط نیروهای امنیتی اشنویه بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده بود. 

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هازندان ارومیهاحزاب کوردشهروندان کرداحزاب سیاسی کرداحزاب کورد مخالفبازجوئی در بازداشتگاهشعبه ۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان اشنویهبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشت و بازجوئی از شهرونداناحزاب کرد ایراناحزاب کوردیهمکاری با احزاب کوردیاحزاب کورد سیاسیبازداشت شهروندان کورد در ایراناطلاعات سپاه شهرستان اشنویهشهروندان کورد در جمهوری اسلامیزندان ارومیه در ایرانملا جمشید حمیدیکردستاناحزاب کردشهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورداحزاب کرد مخالفاحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کورد زندانی سیاسیبازداشت شهروندان کوردبازداشت ملاجمشید حمیدیبازجوئیشهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کردشهرستان اشنویهشهروندان کرد ایرانزندان شهرستان اشنویهاداره اطلاعات شهرستان اشنویهبازداشت ملا جمشید حمیدیاستان کردستانسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب کرد مسلحاحزاب کرد مخالف نظاماسامی زندانیان سیاسی زندان ارومیهاحزاب کرد سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در زندان ارومیهدادگاه کیفری 2 شهرستان اشنویهآزادی ملاجمشید حمیدیشهروندان کورد در ایراناحزاب کردیسرکوب شهروندان کورد ایراناحزاب کردمخالف نظامبازجوئی در اداره اطلاعاتاحزاب کوردستانزندانیان محبوس در زندان ارومیهاندرزگاه 1 سالن 2 زندان ارومیهملا جمشید حمیدی ارومیهزندانیشهروندان کورداحضاروبازجوئیاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کرد مخالف نطامبند ۱۲ زندان ارومیهشهروندان کرد زندانی سیاسیتفهیم اتهام و بازجوئیآزادی ملا جمشید حمیدیزنداناحزاب کورد در ایراناحزاب کوردی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانسلول انفرادی زندان ارومیهشهروندان کرد در جمهوری اسلامیبازجوئی از شهروندانملاجمشیدحمیدی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.