•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

ملاجمشید حمیدی، پس از اتمام بازجوئی بطور موقت آزاد شد

0
512

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۹، یک شهروند بازداشت شده در شهرستان اشنویه پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام از زندان مرکزی ارومیه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، ملاجمشید حمیدی، فرزند: محمد – اهل: روستای شاهوانه از توابع شهرستان اشنویه پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه و انتقال به زندان مرکزی این شهرستان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. این شهروند اواخر مهر ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی منتقل شد. 

اتهام تفهیم شده به ملا جمشید حمیدی در مراحل بازجوئی و بازپرسی « همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام » عنوان شده است. 

لازم به ذکر است، اواخر آذر ماه ۱۳۹۹، این شهروند اهل اشنویه، پس از اتمام مراحل دادرسی و تفهیم اتهام از بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به بند قرنطینه زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود. 

ملا جمشید حمیدی، در تاریخ ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۹، بدون ارائه حکم قضائی توسط نیروهای امنیتی اشنویه بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده بود. 

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاملا جمشید حمیدیملا جمشید حمیدی ارومیهملاجمشیدحمیدینقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکردستانآزادی ملا جمشید حمیدیآزادی ملاجمشید حمیدیاندرزگاه 1 سالن 2 زندان ارومیهاحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحضاروبازجوئیاداره اطلاعات شهرستان اشنویهاسامی زندانیان سیاسی زندان ارومیهاستان کردستاناطلاعات سپاه شهرستان اشنویهبند ۱۲ زندان ارومیهبازجوئیبازجوئی از شهروندانبازجوئی در اداره اطلاعاتبازجوئی در بازداشتگاهبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشت ملا جمشید حمیدیبازداشت ملاجمشید حمیدیبازداشت و بازجوئی از شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانتفهیم اتهام و بازجوئیدادگاه کیفری 2 شهرستان اشنویهزندانزندان ارومیهزندان ارومیه در ایرانزندان شهرستان اشنویهزندانیزندانیان محبوس در زندان ارومیهزندانیان سیاسی در زندان ارومیهسلول انفرادی زندان ارومیهسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان اشنویهشعبه ۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان اشنویه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: