•                  
پنج شنبه , ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, آگوست 5

ملاجمشید حمیدی، پس از اتمام بازجوئی بطور موقت آزاد شد

0
274

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۹، یک شهروند بازداشت شده در شهرستان اشنویه پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام از زندان مرکزی ارومیه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، ملاجمشید حمیدی، فرزند: محمد – اهل: روستای شاهوانه از توابع شهرستان اشنویه پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه و انتقال به زندان مرکزی این شهرستان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. این شهروند اواخر مهر ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی منتقل شد. 

اتهام تفهیم شده به ملا جمشید حمیدی در مراحل بازجوئی و بازپرسی « همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام » عنوان شده است. 

لازم به ذکر است، اواخر آذر ماه ۱۳۹۹، این شهروند اهل اشنویه، پس از اتمام مراحل دادرسی و تفهیم اتهام از بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به بند قرنطینه زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود. 

ملا جمشید حمیدی، در تاریخ ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۹، بدون ارائه حکم قضائی توسط نیروهای امنیتی اشنویه بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده بود. 

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هازندانیزندانزندان ارومیهاحزاب کرد ایرانکردستانبازجوئیاستان کردستانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورداحزاب کورد در ایراناحزاب کورداحزاب کوردیاحزاب کردشهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب کردیاحزاب کوردی در ایرانشهروندان کردهمکاری با احزاب کوردیشهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کورد ایراناحضاروبازجوئینقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب سیاسی کرداحزاب کورد سیاسیسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کرداحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کردمخالف نظاماحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد مخالفبازداشت شهروندان کورد در ایراناحزاب کرد مخالفشهرستان اشنویهاسامی زندانیان سیاسی زندان ارومیهبازجوئی در اداره اطلاعاتاحزاب کرد مخالف نطامسلول انفرادی زندان ارومیهبازجوئی در بازداشتگاهاطلاعات سپاه شهرستان اشنویهاحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کوردستانبند ۱۲ زندان ارومیهشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشعبه ۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان اشنویهشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیزندان شهرستان اشنویهزندانیان سیاسی در زندان ارومیهزندانیان محبوس در زندان ارومیهشهروندان کرد زندانی سیاسیبازجوئی از شهروندانبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهزندان ارومیه در ایرانبازداشت شهروندان کورداداره اطلاعات شهرستان اشنویهدادگاه کیفری 2 شهرستان اشنویهاندرزگاه 1 سالن 2 زندان ارومیهتفهیم اتهام و بازجوئیملاجمشیدحمیدیبازداشت و بازجوئی از شهروندانملا جمشید حمیدیبازداشت ملاجمشید حمیدیبازداشت ملا جمشید حمیدیآزادی ملاجمشید حمیدیملا جمشید حمیدی ارومیهآزادی ملا جمشید حمیدی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: