•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

احضار الهه موسوی، روزنامه نگار به جلسه بازپرسی/ سند

0
1058

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۹، شعبه ۱۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب گرگان به ریاست بازپرس مهدی هاشمی با صدور و ابلاغیه ای کتبی الهه موسوی، روزنامه نگار را برای حضور در جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، الهه موسوی، روزنامه نگار حوزه محیط زیست ساکن شهرستان گرگان در استان گلستان، با دریافت ابلاغیه ای کتبی از سوی شعبه ۱۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان گرگان واقع در استان گلستان به ریاست بازپرس مهدی هاشمی جهت حضور در جلسه بازپرسی و از بابت اتهام « نشر اکاذیب، افترا و توهین به مسئولان » فراخوانده شد. این روزنامه نگار پیش از این نیز اوایل ماه جاری از بابت اتهامات مذکور به شعبه ۱۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تهران در دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده بود. 

این روزنامه نگار ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت: “به دادسرا فراخوانده شدم. نوشته به طرفیت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان. نمی دانم چی هست این شکایت، چون سازمان جنگلها و اداره منابع طبیعی گلستان که شکایتشان را پس گرفته بودند.”

لازم به ذکر است، این روزنامه نگار و فعال رسانه ای پیش از این و در تاریخ ۷ دی ماه ۱۳۹۹، در پی شکایت مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان با مصداق اتهامی « نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی »، « افترا » و « توهین به اشخاص عادی در فضای مجازی » با تشکیل پرونده قضائی به شعبه ۱۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تهران احضار شده بود. 

الهه موسوی در حالی به اتهام فعالیت های رسانه ای اش به مراجع قضائی احضار و مورد بازجوئی و بازپرسی قرار می گیرد که علی خامنه ای به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد اما اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

اعلام بر جرم بر علیه فعالان شبکه های اجتماعی، مصداق سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض  ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید میکند است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری از افراد نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد بصورت تحت هر عنوان و به هر شکل تاکید شده است.

برچسب هااحضاراحضار و بازجوییروزنامه نگارمطبوعات در ایراناحضار و بازجوئیاحضاریهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایراناحضار تلفنیسرکوب مطبوعات در ایرانآزادی مطبوعات در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانآزادی روزنامه نگاران در ایراناحضار و بازداشتتوقیف مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانقانون مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی قلم در ایرانجلسه بازپرسیسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایراناحضار به دادگاهروزنامه نگاران در ایرانسرکوب آزادی عقیده در ایرانسرکوب آزادی قلمنویسنده و روزنامه نگاراحضاروبازجوئیروزنامه نگاریسرکوب آزادی بیان در ایران 4سرکوب مطبوعاتسرکوب آزادی عقیدهاحضار و محاکمهسرکوب آزادی بیان و عقیدهنقض حقوق بشر انجمن صنفی روزنامه نگارانتهدید روزنامه نگاران در ایراناحضار به جلسه بازپرسیشعبه بازپرسیسرکوب آزادیسرکوب روزنامه نگارانسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانروزنامه نگار دربندسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیروزنامه نگاراناحضاروبازجوییسرکوب آزادی اندیشه در ایراندادگاه مطبوعات در ایرانرشته روزنامه نگاریبازداشت و سرکوب آزادی بیانروزنامه نگاری در ایرانروزنامه نگاران ایرانسرکوب مطبوعات ایراناحضار و بازپرسیتفتیش منزل روزنامه نگارانروزنامه نگار آزادسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی مطبوعات در ایرانانتشار مطبوعات در ایراناحضار به بازپرسیاحضار به جلسه دادرسیاحضار و بازجویی از شهرونداناحضار به دادسرااحضاروبازداشتسرکوب روزنامه نگاران ایراناحضار به اداره اطلاعاتحقوق شهروندی مطبوعات در ایراناحضار به دادستانیاحضار به جلسه بازپرسی در دادسراالهه موسویالهه موسوی روزنامه نگارروزنامه نگار الهه موسویشعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب گرگان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: