•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, سپتامبر 27

آزادی ۳ شهروند بهایی بازداشت شده در مازندران با تودیع وثیقه

0
66

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۵شهریور ماه ۱۴۰۱، سه تن از شهروندان بهایی بازداشت شده در استان مازندران با تودیع وثیقه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۴ شهریور ماه ۱۴۰۱، گلبن فلاح، انیس ثنایی و مهسا فتحی، سه تن از ۸ شهروند بهایی محبوس و بلاتکلیف در بازداشت اداره اطلاعات ساری پس لز اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند.‌

براساس این گزارش، آزادی هر ۳ نفر این شهروندان بهایی با تودیع وثیقه هایی به مبلغ ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان صورت گرفته و این افراد باید در انتظار دریافت ابلاغیه دادرسی خود باشند.‌

تا لحظه تنظیم این گزارش، سامیه قلی نژاد، نگاردارابی، بصیر صمیمی، بیتا حقیقی و هنگامه علی پور، کماکان در بازداشتگاه اداره اطلاعات ساری و زندان شهرستان قائمشهر بسر می برند.‌

با توجه به آزادی این ۳ شهروند بهایی و آزادی مجیر صمیمی، مانی قلی نژاد، افنانه نعمتیان و ساناز حکمت شعار، تا این لحظه، هنگامه علیپور، سامیه قلی نژاد، نگار دارابی، بصیر صمیمی و بیتا حقیقی، علیرغم اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام در زندان شهرستان قائمشهر و مردان در بازداشتگاه اداره اطلاعات ساری مرکز استان مازندران محبوس و در بلاتکلیفی بسر می‌برند.

جملگی این این شهروندان بهایی، در تاریخ ۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، در یک گروه ۱۴ نفری توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شدند اما پس از ساعتی ۲ تن از آنها آزاد و ۱۲ تن دیگر جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات ساری مرکز استان مازندران منتقل شدند و پس از اتمام مراحل بازجویی زنان به زندان شهرستان قائمشهر و مردان در بازداشتگاه اداره اطلاعات ساری منتقل شده بودند. 

شهروندان بهائی با طبق به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند.

در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل با انتشار درخواست اقدام فوری ضمن محکم کردن سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و اجتماعی بر جامعه بهائی ایران به عات باورهای مذهبی این شهروندان خواستار پایان دادن به سرکوب بهائیان ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱، جامعه جهانی بهائی با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش فشارهای امنیتی و موج گسترده بازداشت، سرکوب محرومیت بهائیان ایران از حقوق شهروندی شان در ایران هشدار داده بود.

سرکوب اقلیت‌های مذهبی ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.