•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

ناصر احمدزاده با تودیع وثیقه آزاد شد

0
75

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۴شهریور ماه ۱۴۰۱، ناصر احمدزاده، پس از طی‌ مراحل بازجویی و تفهیم اتهام از زندان مهاباد آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز یکشنبه ۱۳ شهریور ماه ۱۴۰۱، ناصر احمدزاده، اهل شهرستان مهاباد از توابع استان آذربایجان غربی، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلِغ ۵۰۰ میلیون تومان از زندان مهاباد آزاد شد.

اتهام تفهیم شده به ناصر احمدزاده در مراحل بازجویی و بازپرسی(همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام) عنوان شده است.‌

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۳ مردادماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی، ناصر احمدزاده را بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل کردند و در تاریخ ۵ شهریور ماه ۱۴۰۱، پس از اتمام بازجوئی ها به زندان مهاباد منتقل شده بود.

پرونده سازی بر علیه شهروندان به سبب فعالیتهای مسالمت آمیز آنها، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیتهای مرزی تاکید می کند.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با تهدید و ارعاب، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.