•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

دو شهروند بازداشت شده در شهرستان بانه با تودیع وثیقه آزاد شدند

0
56

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۶شهریور ماه ۱۴۰۱، دو شهروند بازداشت شده در شهرستان بانه از توابع استان کردستان پس از اتمام مراحل بازجویی با تودیع وثیقه آزاد شدند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز سه شنبه ۱۵ شهریور ماه ۱۴۰۱، مهدی نوروزی و آرام صالح پور، دو شهروند اهل شهرستان بانه از توابع استان کردستان، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از بازداشتگاه در شهر سنندج آزاد شدند.‌

براساس این گزارش، اتهام تفهیم شده به آرام صالح پور و معدی نوروزی در مراحل بازجویی و بازپرسی مرتبط با (همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام) عنوان شده است.‌

لازم به ذکر است، مهدی نوروزی و آرام صالح پور، در تاریخ ۲۰ تیر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان بانه بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در شهر سنندج مرکز استان کردستان منتقل شده بودند.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

سرکوب آزادی بیان و عقیده ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید کرده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.