•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

جمال علوی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
56

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۳شهریور ماه ۱۴۰۱، جمال علوی، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز دوشنبه ۲۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جمال علوی، اهل روستای کوسه کهریزک از توابع مهاباد در استان آذربایجان غربی، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.‌

براساس این گزارش، آزادی موقت جمال علوی پس از تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان صورت گرفته است.‌

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی با یورش به محل سکونت جمال علوی در روستای کوسه کهریز وی را بازداشت کرده بودند.

علیرغم اتمام بازجوئی ها و آزادی موقت جمال علوی اما از مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست.‌

پرونده سازی بر علیه فعالان مدنی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیتهای مرزی تاکید می کند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.