•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

لطف الله احمدی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
90

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۸مهر ماه ۱۴۰۱، لطف الله احمدی، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز شنبه ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۱، لطف الله احمدی، فعال مدنی ساکن سنندج مرکز استان کردستان، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.‌

علیرغم‌آزادی لطف احمدی با تودیع وثیقه آنا از مصادیق حقوقی اتهامات و علت بازداشت وی اطلاعی در دسترس نیست.

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۷ شهریور ماه ۱۴۰۱، لطف الله احمدی، عضو گروه کوهنوردی چلچمه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت طی مراحل تحقیق به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در شهر سنندج مرکز استان کردستان منتقل شده بود.

لطف الله احمدی، در آذر ماه ۱۳۹۶، به همراه ۳ تن دیگر از فعالان کارگری شهر سنندج به اداره اطلاعات این شهر احضار شده بود.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات امنیتی و سیاسی براساس سناریوسازی ارگانهای امنیتی و قضائی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.