•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

بازداشت ۲ خبرنگار در سیرجان توسط نیروهای امنیتی

0
214

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۴مهرماه ۱۴۰۱، ماموران پلیس امنیت در شهرستان سیرجان پس از احضار ۲ تن از خبرنگاران این شهرستان آنها را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، بتول بلالی – خبرنگار نشریه پاسارگاد در شهرستان سیرجان به همراه سمیرا علی نژاد – خبرنگار ساکن این شهرستان، پس از توقیف گوشی های تلفن‌ همراه در جریان برگزاری تجمع اعتراضیی و احضار به پلیس امنیت سیرجان بازداشت شدند.‌

براساس این گزارش، ماموران امنیتی در جریان برگزاری تجمع اعتراضی در شهرستان سیرجان ابتدا گوشی تلفن همراه سمیرا علی نژاد و بتول بلالی را توقیف کرده و به آنها اعلام کردند جهت ماره ای از توضیحات به پلیس امنیت این شهر مراجعه کنند و این ۲ فعال رسانه ای پس از حضور در آن ارگان‌امنیتی بازداشت و به زندان شهرستان سیرجان منتقل شدند.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

سرکوب فعالان رسانه ای و خبرنگاران و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.