•                  
شنبه , ۰۱ آبان , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 23

فعال اینستاگرامی ساکن ایلام با تودیع وثیقه آزاد شد

0
326

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۹، خدیجه مهدی پور، فعال اینستاگرامی، محبوس در زندان ایلام با تودیع وثیقه و بطور موقت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۹، خدیجه مهدی پور، فعال اینستاگرامی ساکن ایلام غرب و محبوس در بند زنان زندان این شهرستان پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد ریال تا اتمام مراحل دادرسی از بند زنان زندان ایلام غرب آزاد شد. این فعال مدنی باید در انتظار دریافت ابلاغیه برای تشکیل جلسه دادرسی بر پرونده قضائی خود باشد. 

 یک منبع نزدیک به خدیجه مهدی پور، به حقوق بشر در ایران گفت: “ظهر روز گذشته، خدیجه مهدی پور، که در اینستاگرام و تلگرام فعالیت می کرد پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهامات، ارتباط با گروههای معاند نظام، فعالیت تبلیغی علیه نظام و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، تفهیم اتهام شد اما در مراحل بازجوئی در مورد فعالیت‌هایی که خدیجه مهدی پور در فضای مجازی که شامل تهیه کلیپهایی که از مشکلات شهروندان در سطح این شهر تهیه و در فضائی مجازی منتشر می کرد و یا از جنبشهای کارگری حمایت می کرد مورد بازجوئی و تهدید قرار گرفت. 

در ساعات اولیه صبح ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۹، خدیجه مهدی پور، در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه این شهرستان به محل سکونت وی بازداشت و پس از انتقال به شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ایلام غرب و طی مراحل قضائی اولیه برای بازجوئی به بند زنان زندان ایلام غرب منتقل شد. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافعال مدنیفعال اینستاگرامیفعال اینستاگرامی در ایرانفعالان اینستاگرامیفعالان اینستاگرامی در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکردستانآزادی با تودیع وثیقهایلام غرباحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماخبار نقض حقوق بشر در ایراناستان کردستانبازجوییبازجویی در اداره اطلاعاتبازجویی در اطلاعات سپاهبازجوئیبازجوئی در اداره اطلاعاتبازجوئی در بازداشتگاهبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهبازداشت فعال اینستاگرامیبازداشت فعالان اینستاگرامی در ایرانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتتفهیم اتهامتفهیم اتهام و بازجوئیتفهیم اتهام زندانیانتودیعتودیع قرا وثیقهتودیع قرارتودیع قرار وثیقهتودیع قرار کفالتتودیع قراروثیقهتودیع قرارکفالتتودیع وثیقهخدیجه مهدی پورخدیجه مهدی پور ایوان غربخدیجه مهدیپورسرکوبسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان اینستاگرامیسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب کارگران در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوب شهروندان شهروندان کوردشهر ایوان غربشهروندان کوردشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کورد سنی مذهبشهروندان کوردایرانشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان ایلامشهرستان ایلام غربشهرستان ایوان غرب

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: