پنج شنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۲
پنج‌شنبه, سپتامبر 28

فعال اینستاگرامی ساکن ایلام با تودیع وثیقه آزاد شد

0
918

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۹، خدیجه مهدی پور، فعال اینستاگرامی، محبوس در زندان ایلام با تودیع وثیقه و بطور موقت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۹ مهر ماه ۱۳۹۹، خدیجه مهدی پور، فعال اینستاگرامی ساکن ایلام غرب و محبوس در بند زنان زندان این شهرستان پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد ریال تا اتمام مراحل دادرسی از بند زنان زندان ایلام غرب آزاد شد. این فعال مدنی باید در انتظار دریافت ابلاغیه برای تشکیل جلسه دادرسی بر پرونده قضائی خود باشد. 

 یک منبع نزدیک به خدیجه مهدی پور، به حقوق بشر در ایران گفت: “ظهر روز گذشته، خدیجه مهدی پور، که در اینستاگرام و تلگرام فعالیت می کرد پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهامات، ارتباط با گروههای معاند نظام، فعالیت تبلیغی علیه نظام و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، تفهیم اتهام شد اما در مراحل بازجوئی در مورد فعالیت‌هایی که خدیجه مهدی پور در فضای مجازی که شامل تهیه کلیپهایی که از مشکلات شهروندان در سطح این شهر تهیه و در فضائی مجازی منتشر می کرد و یا از جنبشهای کارگری حمایت می کرد مورد بازجوئی و تهدید قرار گرفت. 

در ساعات اولیه صبح ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۹، خدیجه مهدی پور، در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه این شهرستان به محل سکونت وی بازداشت و پس از انتقال به شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ایلام غرب و طی مراحل قضائی اولیه برای بازجوئی به بند زنان زندان ایلام غرب منتقل شد. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هابازجوئیسرکوباحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایرانسرکوب فعالان مدنیاحزاب کرد مخالفبازداشت فعال اینستاگرامیشهروندان کورد در جمهوری اسلامیبازجویی در اطلاعات سپاهبازداشت شهروندان کورد در سردشتشهرستان ایوان غرباستان کردستانتفهیم اتهامنقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانشهروندان کورد ایراناحزاب سیاسی کردتودیع قرار کفالتبازجوئی در اداره اطلاعاتتفهیم اتهام زندانیانشهروندان کورد اهل سنتبازداشت شهروندان کوردشهروندان کورد جمهوری اسلامیخدیجه مهدی پور ایوان غربنقض حقوق شهروندیشهروندان کوردسرکوب در ایرانشهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب کورد سیاسیتودیع قرا وثیقهتودیعاحزاب سیاسی کرد مخالف نظامبازجویی در اداره اطلاعاتفعالان اینستاگرامی در ایرانسرکوب شهروندان شهروندان کوردشهر ایوان غربنقض حقوق بشر در ایرانسرکوب شهروندان در ایراناحزاب کردهمکاری با احزاب کوردیتودیع قرار وثیقهسرکوب شهروندان کوردنقض حقوق بشر درایراناحزاب کرد مخالف نطامشهروندان کرد ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانفعال اینستاگرامی در ایرانتودیع قرارکفالتفعال مدنینقض حقوق بشرنقض حقوق شهروندی در ایرانشهروندان کرد در ایرانسرکوب کارگران در ایراناحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کردتودیع قراربازجوئی در بازداشتگاهاحزاب کرد سیاسی در ایرانشهروندان کورد زندانی سیاسیسرکوب فعالان اینستاگرامیخدیجه مهدی پوربازجوییتودیع وثیقهاحزاب کورد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب شهروندان کورد ایراناحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کورد مخالفتودیع قراروثیقهاحزاب کوردستانشهروندان کرد زندانی سیاسیبازداشت فعالان اینستاگرامی در ایرانخدیجه مهدیپوراحزاب کرد ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایراناحزاب کورداحزاب کردیسرکوب آزادی بیان و قلمفعال اینستاگرامیاحزاب کردمخالف نظامبازداشت شهروندان کورد در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیآزادی با تودیع وثیقهشهروندان کورد سنی مذهبتفهیم اتهام و بازجوئیایلام غربکردستانشهروندان کورد در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب کورد مخالف نظامشهرستان ایلامفعالان اینستاگرامیشهروندان کرد در جمهوری اسلامیبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهشهروندان کوردایرانشهرستان ایلام غرب

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: