•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

دو شهروند بازداشت شده در شهرستان اردبیل آزاد شدند

0
462

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۹، افسانه اکبرزاده و داریوش نیازی شیران، دو شهروند ساکن اردبیل پس از تحمل بازداشت و بلاتکلیفی آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۹، داریوش نیازی شیران، فعال ملی مدنی بازداشت شده در اردبیل پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار کفالت آزاد شد. همچنین امروز یکشنبه، افسانه اکبرزاده، که همسرش علی خیرجو در بازداشت نیروهای امنیتی به سر می برد پس از تحمل ۱ روز بازداشت آزاد شد. 

به نقل از یک منبع نزدیک به افسانه اکبرزاده، در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “در حالی که دیروز شنبه افسانه اکبرزاده به ادبیات توهین آمیز بازپرس نونهال و همچنین تداوم بازداشت همسرش علی خیرجو معترض شده بود به دستور این بازپرس بازداشت شده بود که خوشبختانه پس از ۲۴ ساعت بازداشت امروز عصر آزاد شد.”

همچنین داریوش نیازی شیران، پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام در بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل با تودیع قرار کفالت که بصورت یک فقره فیش حقوقی بود بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان مرکزی اردبیل آزاد شد. 

افسانه اکبرزاده، در تاریخ ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۹، به همراه همسران تنی چند از بازداشت شدگان به شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهر مراجعه و نسبت به بازداشت همسرش علی خیرجو و روند غیرقانونی رسیدگی به پرونده وی و ادبیات خارج از ادب قاضی نونهال اعتراض کرده بود که به دستور مستقیم این بازپرس بازداشت شده بود. 

همچنین روز چهارشنبه ۹ مهر ماه ۱۳۹۹، داریوش نیازی شیران، در جریان اعتراضات خیابانی در شهرستان اردبیل، توسط ماموران انتظامی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. 

لازم به ذکر است، طی روزهای اخیر درگیری نظامی بین ۲ کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دلیل اختلاف اراضی بر سر قره باغ در جریان است. از سوی دیگر تجمعات اعتراضی مسالمت آمیزی توسط فعالان ملی مدنی در شهرهای شمال غرب ایران با هدف حمایت از بازپس گیری قره باغ برگزار شده اما فشارهای امنیتی و برخوردهای خشن فیزیکی از قبیل بازداشت، احضار و بازجوئی و ضرب و جرح بر فعالان ملی مدنی که ساکن مناطق شمال غرب ایران هستند افزایش پیدا کرده است.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در  ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و حتی در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعال حقوق بشرفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی ایرانفعالان ملی مدنی اردبیلفعالان ملی مدنی تبریزفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ملی مدنی در شهرستان بنابافسانه اکبرزادهبازداشتبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بیخبریبازداشت شهروندانبازداشتگاه اداره اطلاعاتبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانداریوش نیازی فعال ترکداریوش نیازی فعال ترک آذریداریوش نیازی شیرانزندانی فعال ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیشهرستان اردبیل

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.