•                  
شنبه , ۰۱ آبان , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 23

محکومیت ژیلا کرم زاده مکوندی، فعال مدنی به تحمل حبس تعزیری

0
306

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی علی مظلوم با صدور دادنامه ای ژیلا کرم زاده مکوندی، فعال مدنی ساکن تهران را به تحمل حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، ژیلا کرم زاده مکوندی، فعال مدنی، توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست علی مظلوم به با اتهامات اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. این فعال مدنی در اردیبهشت ماه سالجاری بدون تشکیل جلسه دادرسی به همین مقدار حبس تعزیری محکوم شده بود اما پس از آن درخواست واخواهی وی تائید شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی در صورت تائید این حکم در دادگاه تجدیدنظر اجرای ۵ سال حبس تعزیری برای این فعال مدنی لازم به اجرا خواهد شد. 

به نقل از یک منبع نزدیک به شهلا مکوندی ضمن اعلام این خبر به حقوق بشر در ایران گفت: “این فعال مدنی در اردیبهشت ماه سال جاری بدون تشکیل جلسه دادرسی توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. پس از تائید در خواست واخواهی و تشکیل جلسه دادرسی حکم قبلی عینا صادر شد. نکته ای که باید به آن اشاره کنم رفتار علی مظلوم، قاضی شعبه ۲۹ در جلسه محاکمه بود و آن عدم اجازه وی به ژیلا مکوندی و وکیل مدافع ایشان برای ادای توضیحات و ارائه دفاع در برابر ۲ اتهام تفهیم شده به به خانم مکوندی بود. قاضی دادگاه بطور مداوم میان صحبتهای ژیلا مکوندی می آمد و اجازه تمرکز به آنها نمی داد و نتیجه آن هم شده این حکم که از قبل صادر شده بود.”

ژیلا مکوندی، در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, بصورت غیابی توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور” و “تبلیغ علیه نظام” در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.

لازم به ذکر است؛ “ژیلا کرم زاده مکوندی”, فعال مدنی, در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸, در جریان برگزاری مراسمی موسوم به میتینگ پارک لاله در تهران به همراه “راحله راحمی پور”, “رضا حضرتی”, “حشمت الله طبرزدی”, “عشرت بستجانی”, “اسماعیل مفتی زاده” و “زهرا رفیعی” و چند تن دیگر از فعالان مدنی در پی یورش ماموران لباس شخصی سپاه پاسداران بازداشت و به سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین منتقل شده بود و در تاریخ ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۸, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از زندان اوین آزاد شد. 

بازداشت این فعالان مدنی در جریان برگزاری این تجمع در پارک لاله تهران که با شعار نه به فقر، نه به جنگ, نه به دیکتاتوری در فضای رسانه ای به صورت گسترده منتشرشده بود و از شهروندان خواسته شده بود که در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸ در این جریان مدنی موسوم به “میتینگ پارک لاله” حاضر شوند.

“ژیلا کرم زاده مکوندی”, از دیگر بازداشت شدگان در جریان این حرکت مدنی پیش از این و در تاریخ ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۷, به دلیل فعالیتهای مدنی خود به اداره پیگیری وزارت اطلاعات احضار  و تحت بازجوئی قرار گرفته بود. اتهامات منتسب شده به این فعال مدنی در بازجوئی و در زمان تفهیم اتهام بر آن تاکید شده است داشتن بج سینه با نوشته “من به حجاب اجباری اعتراض دارم” و دومین اتهام وی مشارکت در تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز مدنی عنوان شده بود. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: