•                  
چهارشنبه , ۳۱ شهریور , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, سپتامبر 23

آزادی ۲ فعال ملی مدنی در اردبیل همزان با انتقال شهروندی دیگر به زندان تبریز

0
381

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹، سعدالله ساسانی فعال ملی مدنی، پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام از بازداشتگاه اطلاعات تبریز به بند قرنطینه زندان مرکزی این شهر منتقل شد. همچنین در اردبیل هم احمد محمد پور و علی معالی، دو تن از شهروندان پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر امروز سه شنبه ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۹، احمد محمدپور و علی معالی، دو تن از شهروندان ساکن اردبیل بازداشت شده در جریان اعتراضات روزهای گذشته در این شهرستان پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام به ترتیب با تودیع قرارهای وثیقه ای با مبالغ ۳۵۰ میلیون تومان و ۱۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند. همچنین در خبری دیگر از تبریز، سعدالله ساسانی، فعال ملی مدنی محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شد. 

براساس این گزارش، اتهامات تفهیم شده به احمد محمودپور و علی معالی اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام و اخلال در نظم عمومی عنوان و این افراد توسط بازپرس بابک نونهال، در شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل تفهیم اتهام شدند. 

از اتهامات منتسب شده به سعدالله ساسانی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

احمد محمد پور و علی معالی، در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، به همراه یاشار مرادی و یونس مرادی در جریان برگزاری تجمع اعتراضی مسالمت آمیز این افراد، توسط ماموران امنیتی این شهرستان بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل منتقل شده بودند. 

همچنین سعدالله ساسانی هم در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، در جریان برگزاری تجمع اعتراضی در حمایت از جنگ قره باغ به همراه چند تن دیگر از فعالان ملی مدنی توسط ماموران انتظامی و یگان ویژه امنیتی بازداشت شده بود. 

لازم به ذکر است، طی روزهای اخیر درگیری نظامی بین ۲ کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دلیل اختلاف اراضی بر سر قره باغ در جریان است. از سوی دیگر تجمعات اعتراضی مسالمت آمیزی توسط فعالان ملی مدنی در شهرهای شمال غرب ایران با هدف حمایت از بازپس گیری قره باغ برگزار شده اما فشارهای امنیتی و برخوردهای خشن فیزیکی از قبیل بازداشت، احضار و بازجوئی و ضرب و جرح بر فعالان ملی مدنی که ساکن مناطق شمال غرب ایران هستند افزایش پیدا کرده است.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در  ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و حتی در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

برچسب هافعال ملیفعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی احمد محمدپورفعال ملی مدنی در ایرانفعال ملی مذهبیفعال مدنی زرتشت احمدی راغبفعال آذربایجانی علی معالیفعال ترکفعال ترک آذری احمد محمدپورفعال ترک آذری علی معالیفعال ترک آذربایجانی احمد محمدپورفعال ترک آذربایجانی علی معالیفعال ترک احمد محمدپورفعال ترک اذربایجانیفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی ایرانفعالان ملی مدنی ارومیهفعالان ملی مدنی اردبیلفعالان ملی مدنی تبریزفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ملی مدنی شهرستان خویفعالان مالی مدنی تبریزفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذری در خویفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک اردبیلفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانقرنطینه زندان تبریزقرار وثیقهنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی فعالان مدنی در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانآزادی با تودیع قرار وثیقهاحمد محمدپوراحمد محمدپور فعال ملی مدنیاحمد محمدپور فعال آذریاحمد محمدپور فعال آذربایجانیاحمد محمدپور فعال ترکاحمدمحمدپوراحمدمحمدپور فعال ملی مدنیاحمدمحمدپور فعال آذریاحمدمحمدپور فعال آذربایجانیاحمدمحمدپور فعال ترکبند ۱۲ زندان تبریزبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت سعدالله ساسانیتودیع قرار وثیقهتودیع قرار کفالتتودیع قراروثیقهتودیع وثیقهزندان تبریزسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسعدالله ساسانیسعدالله ساسانی فعال ملی مدنیسعدالله ساسانی فعال ملی مدنی آذربایجانسعدالله ساسانی فعال آذربایجانسعدالله ساسانی فعال ترکسعدالله ساسانی فعال ترک آذریسعدالله ساسانیانسعدالله ساسانیان فعال ترک آذریسعداله ساسانیسعداله ساسانی فعال ملی مدنی آذربایجانسعداله ساسانی فعال آذریسعداله ساسانی فعال آذربایجانیسعداله ساسانی فعال ترکسعداله ساسانی فعال ترک آذریسعداله ساسانی فعال ترک آذربایجانیسعداله ساسانیان فعال ترکعلی معالی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: