•                  
یک شنبه , ۰۴ آبان , ۱۳۹۹
یکشنبه, اکتبر 25

بازداشت ۴شهروند ساکن مشکین شهر و تبریز توسط نیروهای امنیتی

0
77

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۱ مهر ماه ۱۳۹۹، در پی یورش ماموران امنیتی مشکین شهر، احمد یعقوبی را بازداشت و تلاش آنها برای بازداشت آیدین ذاکری بی نتیجه ماند. اما در تبریز هم سعد الله ساسانی و میلاد اکبری در جریان تجمع اعتراضی روز گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، احمد یعقوبی، شهروند ساکن مشکین شهر در پی یورش خشونت آمیز نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. همچنین نیروهای امنیتی با یورش به محل سکونت آیدین ذاکری، دیگر شهروند ساکن مشکین شهر در تلاش برای بازداشت این فعال ملی مدنی بودند که با توجه به عدم حضور وی در خانه موفق به این کار نشدند. دیروز همچنین در جریان برگزاری تظاهراتی که بر طبق فراخوان قبلی در تبریز برگزار شد میلاد اکبری و سعدالله ساسانی توس ماموران انتظامی و یگان ویژه امنیتی بازداشت شدند. 

براساس اعلام منابع خبری از شهرستان مشکین شهر به حقوق بشر در ایران: “ماموران امنیتی ادعا کردند که از اداره اطلاعات هستند و خانواده این احمد یعقوبی از آنها درخواست ارائه حکم قضائی برای بازداشت کردند اما آنها زور وارد خانه شده و پس از تفتیش منزل و ضبط و سائل احمد را بازداشت کرده و به همراه خود بردند. اما در مورد آیدین ذاکری ماموران به علت عدم حضور وی در خانه موفق به بازداشت وی نشدند.”

همچنین یک منبع نزدیک به سعدالله ساسانی به حقوق بشر در ایران اعلام کرد: “همزمان با شروع تظاهرات حمایتی از عملیات نظامی جمهوری آذربایجان برای بازپس گیری قره باغ ماموران انتظامی یگان ویژه، سعدالله ساسانی و میلاد اکبری را با ضرب و شتم بازداشت کردند. از وضعیت این افراد تا عصر امروز جمعه خبری بدشت نیامده.”

لازم به ذکر است، طی روزهای اخیر درگیری نظامی بین ۲ کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دلیل اختلاف اراضی بر سر قره باغ در جریان است. از سوی دیگر تجمعات اعتراضی مسالمت آمیزی توسط فعالان ملی مدنی در شهرهای شمال غرب ایران با هدف حمایت از بازپس گیری قره باغ برگزار شده اما فشارهای امنیتی و برخوردهای خشن فیزیکی از قبیل بازداشت، احضار و بازجوئی و ضرب و جرح بر فعالان ملی مدنی که ساکن مناطق شمال غرب ایران هستند افزایش پیدا کرده است.

حقوق بشر در ایران، از روز چهارشنبه ۹ مهر و امروز پنجشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشاتی جامع اسامی و سایر فعالان ملی مدنی بازداشت شده در جریان این دور از اعتراضات فعالان ملی مدنی در شهرهای شمال غرب کشور را اطلاع رسانی کرده است. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در  ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و حتی در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانفعال ملی مدنی علی عزیزیفعال مدنیفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذری سالار طاهرافشارفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی آذربایجانفعالان ملی مدنی تبریزفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان مدنیفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذری در خویفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک اردبیلفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانمیلاد اکبریمیلاداکبریمحاکمه شهروندان آذریاحمد یعقوبیاحمدیعقوبیبازداشتبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ملی مدنی تبریزبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذریبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت سعدالله ساسانیبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان آذری در ایرانبازداشتگاهروزبه پیری فعال ملی مدنیزندانی فعال ملی مدنیسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیسعدالله ساسانیسعدالله ساسانی فعال ملی مدنیسعدالله ساسانی فعال ملی مدنی آذربایجانسعدالله ساسانی فعال آذربایجانسعدالله ساسانی فعال ترکسعدالله ساسانی فعال ترک آذریسعدالله ساسانیانسعدالله ساسانیان فعال ترک آذریسعداله ساسانیسعداله ساسانی فعال ملی مدنی آذربایجانسعداله ساسانی فعال آذریسعداله ساسانی فعال آذربایجانیسعداله ساسانی فعال ترکسعداله ساسانی فعال ترک آذریسعداله ساسانی فعال ترک آذربایجانیسعداله ساسانیان فعال ترکشهروندان آذریشهروندان آذری ایرانشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبانشهروندان آذری زبان در ایارنشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیشهروندان شهروندان آذری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: