•                  
پنج شنبه , ۰۱ آبان , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, اکتبر 22

یک شهروند ساکن سنندج با تودیع وثیقه آزاد شد

0
57

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۸ مهر ماه ۱۳۹۹، یک شهروند ساکن شهرستان سنندج، پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان بطور موقت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شبکه حقوق بشر کردستان، طی روزهای اخیر، بهرام قاسمی – متولد: ۱۳۶۴- فرزند: صالح و از اهالی روستای میراو از توابع منطقه ژاورود سنندج، پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه بطور موقت و تا اتمام زمان دادرسی آزاد شد. 

بهرام قاسمی، در دوران بازداشت و بازجوئی از حق دسترسی به وکیل و هرگونه تماس با خانواده اش محروم بود است. 

در تاریخ ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، در پی یورش ماموران اداره اطلاعات سنندج، بهرام قاسمی، همراه یک شهروند دیگر اهل همین روستا به نام کیهان شیرینی، بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شده بود. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هامحرومیت از حقوق شهروندینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانوزارت اطلاعاتوزارت اطلاعات در ایرانآزادی با تودیع وثیقهاحزاب کوردیاداره اطلاعاتاداره اطلاعات سنندجبهرام قاسمیبهرام قاسمی سنندجبازجوئیبازجوئی در اداره اطلاعاتبازجوئی در بازداشتگاهبازداشت و بازجوییبازداشت و بازجوئیبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشتگاه وزارت اطلاعاتبازداشتگاه اداره اطلاعاتبازداشتگاه اداره اطلاعات سنندجبازداشتگاههای وزارت اطلاعاتتفهیم اتهامتفهیم اتهام و بازجوئیتفهیم اتهام در دادگاهتفهیم اتهام زندانیانتفهیم اتهام شهروندان در ایرانتودیع وثیقهحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانزندان مرکزی در شهرستان سنندجسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهرستان سنندج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: