•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

احضار و تفهیم اتهام بنفشه جمالی, فعال حقوق زنان در دادسرای فرهنگ و رسانه

0
575

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۹, شعبه بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه تهران با توجه به احضار قبلی بنفشه جمالی, فعال حقوق زنان را از بابت اتهامات تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب تفهیم اتهام کرد و در نهایت این فعال حقوق زنان با تودیع قرار کفالت بطور موقت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۹, بنفشه جمالی, فعال حقوق زنان در پی دریافت احضاریه قبلی به شعبه بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه مراجعه و از بابت اتهامات تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب تفهیم اتهام شد و با تودیع قرار کفالتی به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

براساس این گزارش, اتهامات منتسب به بنفشه جمالی فعالیت تبلیغی علیه نظام و نشر اکاذیب به دلیل فعالیتهای وی در فضای مجازی عنوان شد و این فعال حقوق زنان باید در انتظار تعیین شعبه دادگاه و زمان دادرسی بر پرونده خود باشد. 

این فعال حقوق زنان پیش از این نیز در تاریخ ۱۷ اسفند ماه ۱۳۹۶, در جریان برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان وزارت کار و امور اجتماعی در تهران همزمان با ۸ مارس و روز جهانی زن به همراه زهره اسدپور،‌ مهرداد فلاحی، پرستو الهیاری، آزاده بهکیش، آذر گیلانی، پیمان چهرازی، علی سالم، بهار اصلانی ، شهلا انتصاری ، سوادبه رخش ، صفر اکریم الدین ، مولود حاجی زاده، .اینا قطبی یعقوبی، پس از ضرب و شتم از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. این فعال حقوق زنان چندی بعد با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

سرکوب فعالان شبکه های اجتماعی, ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

برچسب هافعال مدنیفعال حقوق زنانفعال حقوق زنان در ایرانفعالان مدنیفعالان مدنی در ایرانفعالان حقوق بشرفعالان حقوق زنانفعالان حقوق زنان در ایرانفعالان حقوق زنان درایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایرانبنفشه جمالیبنفشه جمالی فعال حقوق زنانتفهیم اتهامتفهیم اتهام شهروندان در ایرانجلسه بازپرسیجلسه بازپرسی در زندان اوینجلسه تفهیم اتهامحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایراندادسرای فرهنگ و رسانهسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در تهرانسرکوب آزادیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب زنان در ایرانشعبه بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانهشعبه بازپرسی دادسرای امنیت تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.