•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 25

انفجار مین و مجروح شدن۲ تَن در جریان آتش سوزی همزمان با سوختن۱۴۰۰ هکتار از مراتع شهرستان پاوه

0
312

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۹, در جریان آتش سوزی در جنگلها و مراتع شهرستان پاوه که شامل مناطق بوزین و مره خیل می شود دستکم ۲ تَن از فعالان محیط زیست که برای مهار این آتش سوزی از طرف اداره منابع طبیعی به آن مناطق رفته بودند بر اثر انفجار مینهای به جا مانده از دوران جنگ به شدت مجروح شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز چهارشنبه ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۹, جلیل بالایی, مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه از مجروح شدن ۲ تَن از نیروهای اداره کل منابع طبیعی استان کرمانشاه که برای مهار آتش سوزی به منطقه بوزین و مره خیل واقع در شهرستان پاوه رفته بودند خبر داد. آتش سوزی در منطقه بوزین و مره خیل هفتمین روز خود را پشت سر گذاشته اما علیرغم تلاشهای بسیار افراد به دلیل کمبود تجهیزات و امکانات لازم مهار این آتش سوزی با مشکلات زیادی مواجه شده است. براساس برآوردهای اولیه تاکنون ۱۴۰۰ هکتار از جنگل و مراتع این منطقه در آتش سوخته است.

مدیرکل مدیرت بحران در استان کرمانشاه در تشریح این خبر گفت: “منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل در بخش های مرزی شهرستان پاوه قرار دارد که در بخشی از آن مین و خمپاره های عمل نکرده جنگ ۸ ساله وجود دارد و جزو مناطق ممنوعه محسوب می شود که ۲ نفر از نیروهایی که برای اطفاء حریق در منطقه حضور داشتند امروز به دلیل انفجار مین مجروح و توسط نیروهای امدادی برای درمان به بیمارستان پاوه اعزام شدند که حال عمومی آنها خوب اعلام شده است”.

جلیل بالایی همچنین افزود: ” آتش در ۲ محور در حال گسترش است که یک محور آن به سمت مناطق مرزی و ممنوعه و یک محور دیگر نیز به سمت نودشه و شهر پاوه پیش می رود. در بخشی که آتش به سمت مناطق مرزی و ممنوعه می رود به دلیل صعب العبور بودن مسیر و وجود مین و خمپاره های به جا مانده از جنگ نمی توانیم کاری کنیم اما در سمت دیگر پیشروی آتش با کمک ادوات راهداری در مسیر آن تیغه خاکی و جاده ایجاد شده است”.

در تاریخ ۷ تیر ماه ۱۳۹۹, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی به شرح این آتش سوزی در مناطق بوزین و مره خیل پرداخته بود. در آن گزارش آزاد شیخ ویسی, فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه عدم توانائی در مهار این آتش سوزی را عدم دسترسی محیط بانان و افرادی که در فرآیند مهار این آتش سوزی دخیل هستند به تجهیزات و امکانات لازم عنوان کرده بود. 

همچنین عصر یکشنبه ۸ تیر ماه ۱۳۹۹, مختارخندانی, از مؤسسین انجمن ژیوای شهرستان پاوه، یاسین کریمی, عضو کمیته عملیاتی این انجمن و بلال امینی, سه تن از نیروهای مردمی منطقه در حین مهار این آتش سوزی در منطقه بوزین و مره خیل جان خود را از دست دادند.

منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل باهدف حمایت از گونه با ارزش شوکا و ارزش‌های رویشگاهی با مساحت ۲۳ هزار و ۷۲۴ هکتار در پاییز هزار و ۳۷۴ به عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع و در سال ۱۳۷۸ حفاظت شده اعلام شد.

شهرستان پاوه در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه و در منطقه ای کوهستانی واقع شده که بیش از ۷۷ هزار هکتار منابع ملی شامل جنگل و مرتع دارد، منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل حدود ۲۳ هزار ۷۲۴ هکتار مساحت دارد و در منطقه صفر مرزی در بخش باینگان واقع شده است.

استان کرمانشاه ۲ میلیون و ۴۹۹ هزار هکتار مساحت دارد که ۷۰ درصد آن را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.

هرگونه آسیب به بافت و پوشش‌های گیاهی و جنگلی و در هر نقطه از کره زمین نقض کنوانسیونهای مرتبط با حافظت از محیط زیست می باشد.  

همچنین در هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ یونسکو که پس از تصویب در سال ۲۰۱۶ برای اجرای مفاد و اهداف در اختیار کشورها قرار گرفت به صراحت بر حق افراد در برخورداری از محیط زیست و همچنین حفاظت از منابع طبیعی تاکید کرده است. متن هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ عبارت است از: “حفاظت، بازیابی و ترویج استفاده پایدار از اکوسیستم های زمینی، مدیریت پایدار جنگل ها، مبارزه با بیابان زایی، متوقف و معکوس نمودن فرسایش زمین و توقف از بین بردن تنوع زیستی”. این هدف مشتمل بر حفاظت، احیاء و استفاده پایدار از جنگل ها، تالاب ها، کوه ها و نواحی خشک, توقف جنگل زدایی, مبارزه با بیابان زایی, کاهش تخریب زیستگاه های طبیعی و جلوگیری از انقراض گونه های در معرض خطر, اشتراک گذاری منصفانه مزایای ناشی از استفاده از  منابع ژنتیک در راستای توافقات بین المللی, پیشگیری از پدیدار شدن گونه های مهاجم و بیگانه در زیست بوم های خشکی و آبی, مبارزه با صید غیرقانونی و قاچاق گونه های حفاظت شده است.

برچسب هامنطقه مره خیلمنطقه بوزین و مرهمنطقه بوزین و مره خیل استان کرمانشاهمنطقه بوزین استان کرمانشاهمهار آتش سوزیمهار آتش سوزی در ایرانمحیط زیست در ایرانمحیط زیست در شهرستان پاوهمدیریت بحرانمدیریت بحران در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانآتش سوزی جنگلها و مراتعآتش سوزی در مراتعآتش سوزی در مراتع زاگرسآتش سوزی در مزارع شهرستان پاوهآتش سوزی در ایرانآتش سوزی در جنگلآتش سوزی در جنگلهای مازندرانآتش سوزی در جنگلهای ایرانآتش سوزی در جنگلهای زاگرسآتش سوزی در در جنگلهای ایرانآتش سوزی در شهرستان پاوهانفجار مینانفجار مین در پاوهاخبار نقض حقوق بشر در ایراناستانداری کرمانشاهبوزین و مره خیلجلیل بالاییجلیل بالائیجنگلها و مراتعجنگلها و مراتع کشوررئیس سازمان جنگلها و مراتع کشورسازمان جنگلهاسازمان جنگلها و مراتعسازمان جنگلها و مراتع کشورسازمان حفاظت از محیط زیستشهرستان پاوه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: