•                  
چهارشنبه , ۰۱ بهمن , ۱۳۹۹
چهارشنبه, ژانویه 20

بازداشت کوتاه مدت ۱۰ تَن از پرستاران در جریان برگزاری تجمع اعتراضی در مشهد

0
141

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۹, در جریان برگزاری تجمع اعتراضی پرستاران مشهد در مقابل ساختمان دادگستری این شهرستان دستکم ۱۰ تَن از این شهروندان برای ساعاتی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز چهارشنبه ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۹, دستکم ۱۰ تَن از پرستاران ساکن مشهد در جریان برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان دادگستری این شهرستان بازداشت شدند. این شهروندان ساعاتی بعد آزاد شدند. بازداشت این شهروندان در جریان برگزاری این تجمع صنفی در حالی صورت گرفت که آنها با هدف رسیدگی به درخواستها و مشکلاتشان این تجمع اعتراضی را برگزار کرده بودند. 

محمد شریفی مقدم, دبیرکل خانه پرستار در تشریح این خبر گفت: “تعدادی از پرستاران شاغل در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در اعتراض به مشکلات شغلی قصد جمع شدن در مقابل ساختمان دادگستری مشهد و برگزاری یک تجمع صنفی آرام و مسالمت‌آمیز را داشتند”. 

دبیر کل خانه پرستار افزود: “تعداد ۵ نفر از آنها مدتی بعد آزاد شدند و ۵ نفر دیگر هم دقایقی پیش با مساعدت دادستانی آزاد شدند. تجمعات پرستاران همواره آرام و با در دست داشتن پلاکارد برگزار می‌شود و چنین برخوردهایی آنها را مایوس می‌کند. پیش از برگزاری تجمع هم تذکری در رابطه با عواقب آن دریافت نکرده بودند”.

شریفی مقدم افزود: “به همین دلیل مقابل دادگستری رفتند تا از دستگاه قضایی بخواهند که برای تحقق خواسته‌های صنفی آنها ورود کند که متاسفانه این موضوع پیش آمد. این در شرایطی است که پرستاران کشوری در راه مبازره با کرونا، شهید دادند و تعدادی از آنها به این ویروس مهلک مبتلا شده‌اند اما دانشگاه علوم پزشکی مشهد به خواسته‌های آنها رسیدگی نکرده است”.

این مقام مسئول در خانه پرستار در خصوص مطالبات این پرستاران اضافه کرد: “جبران کمبود کادر پرستاری و افزایش فشار کار در روزهای مقابله با کرونا، رفع تبعیض بین گروه‌های پزشکی با پرستاری، رفع تبعیض میان نیروهای ستادی با بالینی، به‌روز کردن کارانه‌ها (آخرین کارانه فرودین سال ۹۸ پرداخت شد) و برقراری فوق‌العاده ویژه ازجمله مهم‌ترین مشکلات شغلی پرستاران مرتبط با دانشگاه علوم پزشکی مشهد است”.

ممانعت از برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح ناقض اصل ۲۷ قانون اساسی است. همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ به صراحت بر حق افراد در انتشار افکار, عقاید, نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است. 

همچنین در ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر برگزاری تجمعات اعتراضی را بعنوان حق برای افراد محترم می‌شمارد و به عنوان یک حق بر آن تاکید میکند. 

برچسب هامحمد شریفی مقدممطالبه گریمطالبه گری شهروندانمطالبات مزدی پرستارانمطالبات شهروندینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانپرستاران مشهدپرستاران ساکن مشهداخبار نقض حقوق بشر در ایراناخبار نقض حقوق شهروندی در ایرانبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت پرستاران در مشهدبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهتجمع اعتراضی پرستاران مشهدحق اعتراضحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در ایران گحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانخانه پرستارخانه پرستار مشهددادستان مشهددبیر کل خانه پرستار مشهدربازداشت و بیخبریسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب تجمعات مسالمت آمیز در ایرانسرکوب تجمعات اعتراضیسرکوب تجمعات اعتراضی در ایرانسرکوب تجمعات دانشجویانسرکوب تجمعات در ایرانسرکوب در ایرانسرکوب شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: